W przedświąteczny piątek podsumowujemy najważniejsze wydarzenia dnia. Piszemy m.in. o sprawie Chodorkowskiego, przedświątecznym apelu papieża Franciszka i skutkach czwartkowej katastrofy w londyńskim teatrze.

"Polityka nie polega na okładaniu się pozwami"

W porannym Kontrwywiadzie RMF FM Konrad Piasecki rozmawiał z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem. Pytany o PiS, który twierdzi, że minister poluje na opozycję, stwierdził: To rodzaj stałego elementu histerycznego w wykonaniu polskiej prawicy. Oni mają jakiś problem. Wciąż chcą być w latach 80., chcą być prześladowani, mieć aureolę męczeństwa i kombatanctwa. Na tego rodzaju instynkty nie ma rady. Dodał, że na oskarżenia ze strony partii Jarosława Kaczyńskiego nie będzie odpowiadał na drodze sądowej. Polityka nie polega na obkładaniu się pozwami sądowymi - podkreślił. Całą rozmowę przeczytacie TUTAJ!

Areszt za śmiertelne potrącenie

W piątek dowiedzieliśmy się, że policjant, który w sobotę w Wólce pod Lublinem śmiertelnie potrącił 19-latkę i uciekł z miejsca wypadku, trafi na 3 miesiące do aresztu. 26-latek przyznał się do winy i usłyszał zarzuty. Śledczy zarzucili mu, że umyślnie naruszył zasady ruchu drogowego i potrącił przechodzącą przez przejście dla pieszych 19-letnią kobietę, po czym zbiegł z miejsca wypadku, nie udzielając jej pomocy. Kobieta zmarła. Szczegóły znajdziecie tutaj!

Milionowy przekręt z fakturami

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy rozbiła grupę przestępczą zajmującą się m.in. praniem brudnych pieniędzy oraz oszustwami podatkowymi dotyczącymi sprzedaży złota i srebra. Spółka wykorzystywała fikcyjne faktury opiewające na kwotę ponad 35 milionów złotych. Zarzuty w tej sprawie postawiono już trzem osobom. Grozi im do 10 lat więzienia. Szczegóły znajdziecie TUTAJ!

Prawie setka podejrzanych ws. kradzieży paliwa

Aż 90 osób zatrzymała w sumie Żandarmeria Wojskowa w śledztwie dotyczącym kradzieży paliwa z wojskowych baz - dowiedział się w piątek reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Zatrzymań dokonywano w głównie w jednostkach wojskowych na południu kraju. Według naszych informacji, zarzuty usłyszało blisko sto osób. To podejrzani między innymi o udział w zorganizowanej grupie, a także o niedopełnienie obowiązków służbowych w celu osiągnięcia korzyści. Wobec 7 żołnierzy sąd zastosował tymczasowy areszt. Więcej informacji TUTAJ!

Tusk: Nie jedziemy na wojnę

Premier Donald Tusk potwierdził w piątek informacje naszej korespondentki że 50 polskich żołnierzy wesprze logistycznie i technicznie francuską operację w Republice Środkowoafrykańskiej. Nie wysyłamy tam polskich żołnierzy na działania wojenne - podkreślił. Zastrzegł też, że udział "w tego typu przedsięwzięciach nie polega na kupczeniu". Polska liczy jednak też na współpracę przemysłów zbrojeniowych polskiego i francuskiego oraz że Francja będzie "rzetelnym sojusznikiem" w staraniach o taką konsolidację sektora obronnego w UE, który byłby korzystny także dla polskich firm zbrojeniowych. Więcej informacji TUTAJ!

Korupcja w PZPN? Sprawa umorzona

W piątek dowiedzieliśmy się także, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie domniemanej korupcji w PZPN. "Decyzję podjęto m.in. wobec braku danych uzasadniających podejrzenie przestępstwa" - informują śledczy. Sprawa prowadzona była od grudnia 2011 roku. Różne jej wątki łączyła osoba Grzegorza Laty oraz Grzegorza Kulikowskiego - działacza piłkarskiego, współpracującego w przeszłości z PZPN. W październiku 2011 r., tuż przed Walnym Zgromadzeniem PZPN, pojawiły się nagrania, których autorem był Kulikowski. Miały świadczyć o możliwej korupcji przy budowie nowej siedziby związku. Stać mieli za tym Lato i ówczesny sekretarz generalny PZPN Zdzisław Kręcina. Więcej informacji TUTAJ!

Chodorkowski na wolności

Piątek przyniósł zaskakującą deklarację z Rosji. Dzień po deklaracji prezydenta Władimira Putina, że Michaił Chodorkowski zostanie ułaskawiony, były biznesmen Michaił Chodorkowski wyszedł na wolność. "Z przyczyn rodzinnych poprosiłem prezydenta Rosji Władimira Putina o ułaskawienie" - napisał w specjalnym oświadczeniu. Jeszcze w piątek znalazł się w Berlinie. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ! O kontrowersjach wokół tej sprawy pisze na swoim blogu nasz dziennikarz Przemysław Marzec!

Będą kontrole po wypadku w teatrze

Wszystkie teatry na londyńskim West Endzie w Londynie zostaną skontrolowane. To efekt groźnie wyglądającego wypadku, do którego doszło w czwartek późnym wieczorem. Podczas spektaklu w teatrze Apollo zawalił się fragment sufitu. Rannych zostało 76 osób, w tym siedem ciężko. Na szczęście nie potwierdziły się początkowe doniesienia o ofiarach śmiertelnych. Więcej szczegółów TUTAJ!

Przedświąteczny apel papieża Franciszka

Na kilka dni przed Bożym Narodzeniem Papież Franciszek kolejny raz potępił zwyczaj wyrzucania żywności. Dzisiaj nie możemy sobie pozwolić na luksus marnowania tego, co zostaje - powiedział w specjalnym orędziu do argentyńskiego ruchu ludzi żyjących z recyklingu papieru i innych odpadków. Umacniajcie świadomość, że recycling jest nie tylko ekologiczny, choć i to już jest czymś wielkim, ale także owocny dla innych. Trzeba uświadomić sobie znaczenie niewyrzucania żywności, bo są dzieci, które cierpią głód - dodał. Szczegóły TUTAJ!

Markety będą otwarte krócej

W przedświątecznym zamieszaniu warto pamiętać o tym, by nie zostawiać zakupów na ostatnią chwilę. W Wigilię zakupy w sklepach dyskontowych będzie można zrobić do godz. 14, a w większości hipermarketów do godz. 15. W sylwestra sklepy będą czynne do godz. 18. Więcej informacji TUTAJ!

Koniec marzeń o finale

Polskie szczypiornistki przegrały w Belgradzie 18 do 24 z Serbkami w półfinale mistrzostw świata. Nasze panie już w niedzielę zawalczą o trzecie miejsce. Wcześniej w pięknym stylu pokonały Rumunię i Francję. Więcej informacji TUTAJ!