Na podniosłe uroczystości z okazji 70. rocznicy wkroczenia Armii Czerwonej do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau nie została - jak informowało Radio RMF FM - zaproszona rodzina rotmistrza (pułkownika) Witolda Pileckiego, który z własnej woli stał się więźniem tej fabryki śmierci, aby spróbować założyć w niej ruch oporu i po udanej ucieczce napisać raport o dokonywanych tam zbrodniach.

Zofia Pilecka: Powinnam być na dzisiejszych uroczystościach w Auschwitz

Powinnam być na dzisiejszych uroczystościach w Auschwitz - przyznaje w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Zofia Pilecka, córka rotmistrza Witolda Pileckiego. "Powinnam tam być, ale nie mogę zapraszać się sama" - zaznacza. Pytana, czy ma żal do organizatorów, stwierdza: "Żal miałam... czytaj więcej

Wina ewidentnie leży po stronie dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau doktora Piotra Cywińskiego, który się jednak do niej nie poczuwa argumentując, że "dzieci różnych byłych więźniów, wnuki, wdowy, rodziny to są setki tysięcy osób", więc organizatorzy (oprócz dyrekcji była to Międzynarodowa Rada Oświęcimska) nie chcieli wybierać, kogo zaprosić, a kogo nie.

Jest to zdumiewające tłumaczenie, bo nie było w historii tego obozu (a chyba także żadnego innego) drugiego dobrowolnego więźnia. Rodzina bohatera narodowego powinna być więc zapraszana w pierwszej kolejności na wszystkie ceremonie odbywające się na jego terenie.

PRZECZYTAJ, JAK TŁUMACZYŁ SIĘ DYREKTOR MUZEUM

W ostatniej chwili sytuację chciał uratować doradca premier Ewy Kopacz Sławomir Nitra, ale jego interwencja była wyjątkowo niezręczna. W telefonicznej rozmowie z synem Pileckiego zaproponował jemu i jego siostrze przewiezienie samochodem Kancelarii Premiera na miejsce uroczystości, ale pod warunkiem, że nastąpi to w ciągu godziny. Państwo Zofia i Andrzej godnie odpowiedzieli, że jest już za późno i nie skorzystają z tej oferty.

A mnie nasuwa się gorzka refleksja: w czasie II wojny światowej obaj nasi okupanci w podobnym trybie i czasie wywozili Polaków do obozów koncentracyjnych i łagrów. Czy Nitras nie dostrzegł bulwersującej analogii, wyznaczając dzieciom Pileckiego taki termin?

Uważam, że przeprosiny powinny nadejść z bardzo wysokiego szczebla władzy.

TUTAJ PRZYPOMINAMY HISTORIĘ WITOLDA PILECKIEGO - DOBROWOLNEGO WIĘŹNIA W AUSCHWITZ