Mamy trzeci medal na igrzyskach olimpijskich w Tokio: srebro wywalczyły w konkurencji K2 500 m kajakarskich regat Karolina Naja i Anna Puławska! Zwyciężyły Nowozelandki Lisa Carrington i Caitlin Regal, a trzecie były Węgierki Danuta Kozak i Dora Bodonyi.

Polki przez długi czas naciskały Nowozelandki, ale przed metą musiały bronić się przed finiszującymi ostro Węgierkami.

Ostatecznie sięgnęły po srebro - i jest to trzeci polski medal w Tokio.

W ostatnią środę również srebro zdobyła nasza wioślarska czwórka podwójna w składzie: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann, zaś w sobotę po złoto sięgnęła nasza sztafeta mieszana 4x400 m: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński.

Trener do Nai: "Karolina, przestań kalkulować, puść fantazję"

Po wyścigu trener naszych kajakarek Tomasz Kryk podkreślał, że "w finale Karolina i Ania popłynęły takim tempem, do jakiego się przygotowywały". O półfinale - w którym Polki miały czwarte miejsce - mówił, że "był za bardzo kalkulowany".

"Za bardzo chciały taktycznie, tak, jak my to trenujemy, że środek trochę spokojniej, będziemy finisz mieli. Przed finałem ja powiedziałem Karolinie krótko (...): ‘Karolina, przestań kalkulować, puść fantazję, a wytrzymacie’. No i od pierwszego ruchu ich dziób był cały czas na drugiej pozycji" - relacjonował szkoleniowiec.

Dla 31-letniej Nai to trzeci medal olimpijski karierze. Wcześniej dwukrotnie sięgała po brąz razem z Beatą Mikołajczyk, obecnie Rosolską, także w konkurencji dwójek na 500 m: w Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016).

Po igrzyskach w Brazylii kajakarka zaszła w ciążę i miała roczną przerwę od sportu. Po urodzeniu syna szybko wróciła jednak do treningów i już po kilku miesiącach w czwórce zdobyła brązowy medal mistrzostw świata w Portugalii.

25-letnia Puławska z kolei debiutuje w igrzyskach.

Obie nasze kajakarki rywalizować będą w Tokio jeszcze w wyścigu czwórek na dystansie 500 m, a popłyną wówczas razem z Heleną Wiśniewską i Justyną Iskrzycką.

Igrzyska olimpijskie Tokio 2020. Wyniki finału K2 500 m kajakarskich regat olimpijskich:

1. Nowa Zelandia: Lisa Carrington, Caitlin Regal 1.35,785
2. Polska: Karolina Naja, Anna Puławska 1.36,753
3. Węgry: Danuta Kozak, Dora Bodonyi 1.36,867
4. Węgry: Tamara Csipes, Erika Medveczky 1.37,114
5. Australia: Alyssa Bull, Alyce Wood 1.37,412
6. Białoruś: Olga Chdzienka, Maryna Litwinczuk 1.37,647
7. Francja: Manon Hostens, Sarah Guyot 1.40,329
8. Niemcy: Sabrina Hering-Pradler, Tina Dietze 1.42,406