Testy przeprowadzone na 13 osobach, co do których istniało podejrzenie, że zarażone są ludzką odmianą pryszczycy przyniosły negatywne wyniki. Poinformowało o tym oficjalnie brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Zdaniem ekspertów objawy podobne do pryszczycy wywołał najprawdopodobniej jakiś inny wirus. Wciąż oczekiwane są wyniki testów dwóch innych osób. Jednocześnie brytyjskie władze ujawniły, że ciała prawie tysiąca pięciuset owiec wybitych w związku z pryszczycą i zakopanych w jednym ze specjalnie przygotowanych w tym celu miejsc w Walii muszą zostać wykopane. Okazało się, że na powierzchnię zaczęła wyciekać krew zabitych zwierząt. Władze zastanawiają się, czy po wykopaniu ciała owiec spalić, czy też ponownie zakopać w innym miejscu.

Wirus, który gnębi Europę pojawił się po raz pierwszy w 1990 roku w Indiach. Jest to szczep PanAzjatycki, który rozprzestrzenia się z olbrzymią prędkością. Odpowiada z 2/3 zachorowań na pryszczycę na całym świecie. W ciągu dziesięciu lat, wirus pojawił się w Turcji, Grecji, na Bałkanach, w Nepalu, Bangladeszu, Bhutanie, południowo-wschodnich Chinach i na Tajwanie. W marcu 2000 roku choroba wybuchła w Japonii, później w Mongolii, Laosie, Kambodży, Malezji i na Dalekim Wschodzie Rosji. W sierpniu odnotowano ogniska choroby w Afryce Wschodniej i w indyjskim mieście portowym na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. Prawdopodobną przyczyną choroby była karma dla świń przywożona z Azji. Również pasza jest przyczyną epidemii przetrzebia europejskie stada. Ten szczep wirusa oficjalnie nazywany jest PanAzjatyckim FDM-O. PanAzjatycki od regionu, w którym pojawił się po raz pierwszy. FDM od angielskiej nazwy pryszczycy – „food and mouth desease”, a „O” odnosi się do jednego z siedmiu rodzajów wirusów tej choroby, jest to pierwsza litera północno wschodniego regionu Francji – Oise – gdzie pojawił się praprzodek obecnego wirusa. Jednak wirus, który zaatakował w Europie jest bardziej zakaźny i niebezpieczny.

14:15