Wizyta w Polsce Very Jourovej - wiceszefowej Komisji Europejskiej odpowiedzialnej za praworządność i rozmowy między innymi na temat coraz silniejszych tarć pomiędzy polskimi władzami a Komisją Europejską zdominują polityczną dyskusję w nadchodzącym tygodniu. Zaplanowane rozmowy mogą mieć decydujący wpływ na to, co w najbliższych tygodniach będzie się działo na linii Warszawa-Bruksela. Dotychczasowe wypowiedzi między innymi wiceministrów sprawiedliwości nie zapowiadają złagodzenia tonu i możliwości dojścia do porozumienia.

Nadchodzący tydzień w polityce rozpocznie się jednak w zupełnie innej - spokojnej atmosferze - w związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wezmą w nim udział przeze wszystkim byli więźniowie, a także prezydent i zagraniczni goście. Andrzej Duda zaplanował serię spotkań dwustronnych m.in. z prezydentami Izraela i Ukrainy. 

Rozmowy nt. sporu o praworządność

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova - z uroczystych obchodów w Oświęcimiu, podczas których będzie towarzyszył jej drugi wiceszef KE Margaritis Schinas - pojedzie do Warszawy. We wtorek rozpocznie serię rozmów o praworządności, ma się spotkać m.in. z marszałkami Sejmu i Senatu, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, wiceministrem spraw zagranicznych Pawłem Jabłońskim oraz pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf i Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem. Możliwe jest także spotkanie z prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską. Wiceszefowa Komisji Europejskiej z pewnością będzie zainteresowana ustawą dyscyplinującą sędziów, przed którą ostrzegała już na początkowym etapie prac legislacyjnych. Jej apel pozostał bez odpowiedzi Elżbiety Witek, Mateusza Morawieckiego i Andrzeja Dudy. Ustawa jest już na biurku prezydenta. Vera Jourova z pewnością będzie też pytała o ostatnią uchwałę trzech izb Sądu Najwyższego i wezwanie w trybie pilnym przedstawiciela KE na dywanik do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Możliwa - ale nieprzesądzona - jest także decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o środkach zabezpieczających na budzący kontrowersje polskim system dyscyplinowania sędziów. To reakcja na wniosek Komisji Europejskiej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma czas do 6 lutego na odpowiedź w tej sprawie, ale wiceprezes TSUE, która będzie podejmowała decyzję w tej sprawie, nie ma obowiązku czekania na odpowiedź.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Komisja Europejska chce zamrożenia Izby Dyscyplinarnej SN. Wniosek trafił do TSUE

Na piątek zaplanowane zostały obrady okrągłego stołu w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk. Zaproszone zostały do niego wszystkie strony sporu. Swoją obecność dotychczas potwierdzili wicepremier Jarosław Gowin, przedstawiciele Sądu Najwyższego oraz partii opozycyjnych. Decyzja prezydenta, premiera czy reprezentantów PiS nie jest jeszcze znana.

W tym tygodniu Zbigniew Ziobro powinien otrzymać postanowienie z sądu w Olsztynie nakazujące mu - pod rygorem grzywny - pokazanie dokumentów w sprawie list poparcia do nowej KRS. 

Oficjalne wyniki wyborów na szefa PO i monitorowanie sytuacji w zwiazku z chińskim koronowirusem

We wtorek lub środę poznamy oficjalne wyniki wyborów na szefa PO - w których zwyciężył Borys Budka.

Ważny będzie też temat zdrowia, w związku z rozprzestrzeniającym się chińskim koronawirusem. Premier pozostaje w stałym kontakcie z ministrem zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym. Obecnie na zagrożonym terenie Chin pozostaje około 23 Polaków. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: GIS: Wiemy o 23 Polakach przebywających w okolicach Wuhan