Krynica-Zdrój, miasto leżące w województwie Małopolskim, to perła polskich uzdrowisk i jeden z najważniejszych kurortów w kraju - była w sobotę Twoim Miastem w RMF FM. To niepowtarzalne miejsce zrodzone z piękna przyrody, bogatej kultury i urzekającej tradycji, które od ponad 220 lat zachwyca i kradnie serca przybyszów z Polski i świata.

Krynica to miejsce tętniące życiem kulturalnym, gdzie w otoczeniu nieskazitelnej przyrody warto znaleźć czas na aktywny wypoczynek. Miasto, które swoje siły czerpie z wód leczniczych i miejsce gdzie każdy znajdzie chwilę na relaks w świetnie przygotowanej bazie SPA. 

W zimie czekają tu bardzo dobrze przygotowane trasy narciarskie na Jaworzynie Krynickiej, która posiada najdłuższą oświetloną trasę w Polsce, stoki narciarskie z wyciągiem krzesełkowym na Słotwinach, Arena Słotwiny, przy wyciągu Henryk w centrum miasta oraz dwa wyciągi w Tyliczu: Master Ski  i Tylicz Ski. 6 stacji narciarskich sprawia, że łączna przepustowość wynosi 28 tysięcy narciarzy na godzinę. W tym roku wzbogaciła swoją ofertę o Krynistler Snowpark najdłuższy i największy w Polsce snowpark, który powstał na Jaworzynie Krynickiej.

KRYNICA ZDRÓJ TWOIM MIASTEM W RMF FM

Dla miłośników narciarstwa biegowego czeka prawie 30 km świetnie przygotowanych tras biegowych. Najdłuższa trasa rozpoczyna się  na szczycie Góry Parkowej, kończy się w Tyliczu pętlą w Osadzie Turystycznej "Domki w Lesie". Coraz większą popularnością cieszą się wycieczki na ski-tourach, które jeszcze kilka lat temu znane były głównie w Tatrach. Obecnie początkujący ski-tourowcy bardzo chętnie odwiedzają beskidzkie szlaki. Krynica-Zdrój nie zapomina też o miłośnikach jazdy na łyżwach. Hala lodowiskowo-sportowa posiada pełnowymiarową taflę i bez względu na aurę można tu jeździć na łyżwach przez cały rok. Zimową ofertę uzupełniają lodowiska na świeżym powietrzu: na Czarnym Potoku, w Tyliczu oraz
w Mochnaczce Wyżnej.

Perła Polskich Uzdrowisk oferuje ponad 13 tysięcy miejsc noclegowych w różnym standardzie w hotelach ze świetnie przygotowaną bazą SPA, w pensjonatach, kwaterach prywatnych i gospodarstwach agroturystycznych. Goście mogą tu schować się przed codziennym zgiełkiem i zanurzyć w wyjątkowej atmosferze ekskluzywnego wypoczynku, a to wszystko dzięki połączeniu najnowszych trendów i krynickich tradycji uzdrowiskowych. W grudniu Krynica-Zdrój staje się stolicą piękna, to tutaj odbywają się wybory Miss Supranational oraz Miss Polski.  Wybór najpiękniejszej Polki przyciąga przed telewizory blisko 3 miliony widzów a Miss Supranational transmitowane jest do blisko 100 krajów na świecie. 

Jaworzyna Krynicka

Najdłuższa i najnowocześniejsza kolejka gondolowa w Polsce. Dolna stacja kolejki znajduje się w dolinie Czarnego Potoku. Sześcioosobowe wagoniki w 7 minut pokonują odległość ok. 2 km, przenosząc pasażerów na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m n. p. m.) W ciągu godziny kolej może przewieść na szczyt 1600 osób.

Góra Parkowa

Nad Krynicą Zdrój wznosi się Góra Parkowa, która jest terenem popularnego Parku Zdrojowego, założonego w 1919 roku z licznymi drogami spacerowymi i ścieżkami zdrowia. Kolej linowo-terenowa na Górę Parkową w Krynicy była pierwszą tego typu koleją w Polsce i zachowała do dziś swój charakter- stając się swego rodzaju zabytkiem jeszcze przedwojennej myśli technicznej. Krynica od ponad 73 lat korzysta z kolei na Górę Parkową i jej historia dowodzi jak bardzo srebrne wagoniki stały się częścią tej pięknej tradycji, dzięki której beskidzkie uzdrowisko, co roku przyciąga setki tysięcy ludzi. Dolna stacja kolei znajduje się na końcu "deptaka", przy ulicy Nowotarskiego, w sąsiedztwie pijalni "Jana". W pobliżu górnej stacji kolei znajduje się teren zabaw dla dzieci i nie tylko dla nich, na który składają się "Rajskie ślizgawki" - zjeżdżalnie o rozmaitym stopniu trudności, zjeżdżalnia pontonowa, "indiańska wioska" oraz stylowa restauracja przyciągająca miłośników dobrej kuchni. Wszystkich, którzy lubią tańczyć zapraszamy na górną stację pod pergole na "five o'clock", gdzie przy dobrej muzyce można miło spędzić czas. Spragnionym spokoju proponujemy romantyczny spacer ścieżkami do "źródełka miłości".

Muzeum Zabawek "Bajka"

Zabawki zawsze odgrywały i odgrywają ważną rolę w życiu każdego człowieka od zarania dziejów. Wiele współczesnych zabawek wywodzi się z bardzo odległej przeszłości -każda ma swoją historię. W Muzeum prezentowane są zabawki z historią, z różnych okresów zabawkarstwa europejskiego: francuskie i niemieckie lalki o przecudnych szklanych oczach, misie do których każdy z nas przytulał się w dzieciństwie, citroeny z 1936 roku na pedały, klocki kamienne, hełm i szabla z czasów Napoleona III, teatrzyki domowe, mebelki i wiele innych. Każda z nich to ludzkie uczucia, tęsknoty i marzenia. Każda przepięknie wykonana z wielką dbałością o szczegóły. Można cofnąć się w czasie zasiadając w klasie szkolnej z lat 60 XX wieku. "Są zabawki dostosowane do każdego wieku, od grzechotki do tronu, a każdy z ich właścicieli jednakowo sobie je ceni. Każdy swoją" - te słowa Henrego Fielding'a są mottem Muzeum Zabawek "Bajka". W stałej ekspozycji znajduje się ponad 3000 obiektów. Wystawa ma na celu ukazanie zabawki jako cennego dziedzictwa kulturowego całej ludzkości, przeznaczona jest zarówno dla dorosłych jak i dzieci.

Muzeum Nikifora

Mieści się w zabytkowej, typowej dla XIX-wiecznych uzdrowisk, drewnianej willi "Romanówka". Obiekt usytuowany do roku 1990 przy ul. Piłsudskiego rozebrano i po remoncie konserwatorskim w latach 1992-1994 odtworzono na nowym miejscu w centrum miasta, przy Bulwarze Dietla, naprzeciwko Starego Domu Zdrojowego. W muzeum szeroko przedstawiona jest twórczość jednego z najsłynniejszych na świecie malarzy z kręgu malarstwa intuicyjnego, Nikifora (ok. 1895-1968 r.), niemal całe życie mieszkającego w Krynicy. Są tu obrazy Nikifora pochodzące z wszystkich okresów jego twórczości; zarówno akwarele, gwasze, jak i rysunki prezentujące różnoraką, charakterystyczną dla twórczości artysty tematykę: pejzaże z cerkwiami i kościołami, architekturę krynicką, wnętrza, dworce, urzędy, "fabryki dolarów", portrety, itp. Część dokumentacyjną wystawy stanowią pamiątki po Nikiforze, publikacje poświęcone malarzowi oraz jego fotografie. Muzeum jest również miejscem prezentacji wystaw znanych artystów z kręgu sztuki nieprofesjonalnej i ludowej.

Otwarcie Muzeum Nikifora zostało uznane za najciekawsze wydarzenie muzealne roku 1995. Zgromadzono tu obrazy i pamiątki po Nikiforze, malarzu samouku urodzonym około 1895, którego twórczość "odkryta" w latach 30., określona mianem sztuki naiwnej, zdobyła rozgłos również poza granicami Polski. Nikifor, stale mieszkający w Krynicy i od 1962 nazwany Krynickim, pozostawił po sobie ponad 2000 akwarelek. Na papierze, tekturze, pudełkach itp. najczęściej malował bardzo kolorowe pejzaże miejskie, budynki, kościoły, rzadziej sceny religijne i portrety, a obrazki swoje sygnował podpisami, które są bezsensownymi zestawami liter.

W Muzeum zgromadzono 77 prac Nikifora, w większości z okresu międzywojennego, uznanego za najlepszy w jego twórczości. Pokazany jest też jego skromny warsztat malarski, słynna skrzynia, w której przechowywał cały swój dobytek, pieczątki, które sam robił, zdjęcia artysty z ostatnich 10 lat życia (jedyne, jakie miał) zrobione przez jego prawnego opiekuna, plastyka Mariana Wosińskiego. Na ekspozycji znalazły się również poświęcone Nikiforowi książki i artykuły autorów polskich i zagranicznych, plakaty, katalogi wystaw i zaproszenia na nie. Muzeum jest również miejscem prezentacji wystaw znanych artystów z kręgu sztuki nieprofesjonalnej i ludowej.

Krynicka Orkiestra Zdrojowa im. Adama Wrońskiego

Najstarsza i obecnie jedyna orkiestra, która w uzdrowisku gra przez cały rok 5 dni w tygodniu. Została założona w 1875 r. przez Adama Wrońskiego i nieprzerwanie gra do dnia dzisiejszego. Stanowi ważny element działalności kulturalnej Krynicy-Zdroju i jest "ambasadorem" miasta i uzdrowiska, w różnych częściach Polski ciesząc się znakomitą opinią swoich słuchaczy, którzy licznie przyjeżdżają do Krynicy zarówno ze względu na leczenie wodami mineralnymi jak i na możliwość uczestniczenia w koncertach.

Stałym miejscem występów Orkiestry Zdrojowej jest Sala Koncertowa Pijalni Głównej, a w okresie letnim, przy sprzyjających warunkach pogodowych w muszli koncertowej na deptaku, nieopodal Pijalni Głównej. Stwarza to wspaniały, niepowtarzalny klimat uzdrowiska, który przyciąga tu, co roku amatorów dobrej muzyki.

Orkiestra przez lata działalności wypracowała bogaty i różnorodny repertuar, dzięki czemu na każdym koncercie prezentuje odmienny program. Repertuar orkiestry to szeroko pojęta muzyka salonowa - muzycy wykonują między innymi marsze, walce, tanga, przeboje muzyki klasycznej, operetkowej, melodie filmowe, taneczne, wiązanki melodii oraz różne inne utwory oparte na folklorze polskim jak i innych narodów. Dzięki tak bogatemu i różnorodnemu repertuarowi Orkiestra może przez miesiąc na każdym koncercie prezentować odmienny program nie powtarzając, żadnego z utworów.