Reklama

 • Opiekunowie niepełnosprawnych dostaną pieniądze z opóźnieniem

  Środa, 26 lutego 2014 (13:45)

  ​Opóźnia się zwrot zabranych przez państwo świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Najprawdopodobniej zaczną oni dostawać pieniądze dopiero w maju, a nie w kwietniu, jak zapewniał wcześniej minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

  Zdjęcie

  Niepełnosprawni na wózkach /Grzegorz Michałowski /PAP
  Niepełnosprawni na wózkach
  /Grzegorz Michałowski /PAP

  Minister tłumaczy to kalendarzem i brakiem czasu, ale nie chce przyznać, że jego urzędnicy po prostu nie zdążyli. A ten kalendarz jest nieubłagany. W tym tygodniu kończą się konsultacje. W połowie marca projekt ma przyjąć rząd, a pod koniec miesiąca parlament. Do tego musimy doliczyć 21 dni, które prezydent ma na podpisanie ustawy i kolejnych 14 dni na jej wejście w życie.

  W efekcie ustawa zakładająca zwrot odebranych świadczeń zacznie obowiązywać pod koniec kwietnia, czyli opiekunowie niepełnosprawnych będą mogli liczyć na pieniądze zapewne dopiero w maju. Nawet jeżeli by się ten termin opóźnił, bo trzeba i takie scenariusze rozważać, to ja cały czas wierzę, że kwiecień jest realny, a ludzie nie stracą pieniędzy - twierdzi minister.

  "Wypłacimy rekompensaty"

  Chodzi o 150 tysięcy opiekunów osób niepełnosprawnych, którym rząd zabrał w lipcu świadczenia, co Trybunał Konstytucyjny uznał w grudniu za niezgodne z prawem. Teraz rząd próbuje je przywrócić wraz z rekompensatą. Ministerstwo przywróci stan, który był przed utratą prawa do tych świadczeń. To będzie wykonane. I również zwrot za te miesiące, kiedy opiekunowie osób niepełnosprawnych tych świadczeń nie mogli pobierać, i uruchomienie tych świadczeń na nowo jak najszybciej - obiecuje w rozmowie z reporterem RMF FM minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

  Zasiłki zostaną przywrócone dla tych, co utracili do nich prawo w lipcu 2013 roku i też będzie za ten okres wypłacana rekompensata. Te pieniądze zostaną wypłacone w takiej wysokości w jakiej nie zostały pobrane - zapewniał wcześniej.

  (MRod)

  Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Skomentuj artykuł: Opiekunowie niepełnosprawnych dostaną pieniądze z opóźnieniem

Wasze komentarze (12)

Dodaj komentarz
głodny

~głodny -

Lecą pomagać Ukrainie a na swoim podwórku syf malaria wstyd mi za Polskę ,to podobna korupcja jak na Ukrainie złodzieje tylko tyle.

Danuta

~Danuta -

Panie Ministrze, a co z odsetkami? To jest właściwa rekompensata za świadczenia zabrane opiekunom na mocy złego prawa. Czy nasze Państwo nie poczuwa się do zadośćuczynienia oszukanym w majestacie złego prawa ludziom? Kto zapłaci za nasze czekanie i brak środków do życia? My musimy płacić odsetki od kredytów wziętych na nasze utrzymanie wobec braku świadczenia.

an

~an -

Zazwyczaj władza oddana w ręce pętaków i niekompetentnych przekręciarzy, kończy się majdanem...

sumer

~sumer -

A głosujcie dalej na tę Partię Oszustów. POzwolą Wam za to, wylewać tutaj swoje pretensje. ICH, absolutnie to nic nie kosztuje a Wam powinno pomóc. A jeżeli nie pomoże to Wasz problem. Nie ICH..

niner

~niner -

Powinni oddać to co ZABRALI czyli świadczenie pielęgnacyjne !!! Po za tym jak chodziło o OFE czy o lasy to prezydent bardzo szybko się uwinął !!! Tutaj nie bedzie chyba czekał 21 dni ? czy bedzie ? Wyrok TK był na początku grudnia, a opiekunowie dostaną pieniądze "bez zbędnej zwłoki" w maju-czerwcu !!! Co to ma być !!!?

antydrań

~antydrań -

Czy ten człowiek z byka spadł czy jest po prostu perfidnym gnojem? Jednak chyba to drugie.

Mirosława

~Mirosława -

Kpiny ciekawa jestem za co by żyli parlamentarzyści,jak by im pensje pozabierali i musieli by żyć z marnych emeryturek podopiecznych.Czy ktoś z nich potrafi się wczuć w taką sytuację.Dojdzie w końcu do tego co się działo nie tak dawno w Ukrainie.

jaś

~jaś -

niech minister zawiesi swoją pensyjkę np. na parę lat , przecież to co oni robią to jest bezprawie , nie dość ,że ustawa łamała i w dalszym ciągu łamie prawo ,to oni albo damy albo nie damy , za co oni biorą pieniądze , darmozjady.

Maria

~Maria -

Przygotowanie dla opiekunów zasiłku nie przywracaniem przez ministerstwo stanu sprzed utraty świadczeń. Opiekunom zostało zabrane świadczenie pielegnacyjne, a nie zasiłek, który podlega innym prawom niz świadczenie. A wypłacenie rekompensaty ma tylko zamydlić oczy opiekunom, w jakie gó...o ich własny rząd chce ich z powrotem wepchnąć.

jms58

jms58 -

.Proszę zauważyć że ta haniebna ustawa( pozbawiająca świadczeń 150 tys opiekunów) przeszła cały proces legislacyjny począwszy od MPiPS poprzez Rząd.,Sejm,Senat,Kancelarię Prezydenta i żadna z tych instytucji zatrudniająca tabuny prawników "nie zauważyła" jej niekonstytucyjności ?? Oczywiście że wszyscy dobrze wiedzieli co to za pasztet, tylko PO-PSL-owa władza myślała że bez żadnych konsekwencji uda się zaoszczędzić te 1,5 mld na biedzie...Nie wiem czy można nazwać demokratycznym państwo w którym władza z pełną premedytacją łamie ustawę zasadniczą...