Nakazu montowania w samochodach obowiązkowych alkolocków w ramach walki z pijanymi kierowcami? "Ja prywatnie nie jestem ich zwolennikiem, bo są zbyt proste do obejścia" - mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski, odpowiadając na pytania słuchaczy. "Alkolocki są do obejścia szalenie proste. Wystarczy mieć pojemnik ze sprężonym powietrzem" - podpowiada gość RMF FM. Według wiceministra Królikowskiego dobrym rozwiązaniem jest alkotest w samochodzie, jako dowód na to, że "można było sprawdzić swój stan". "Alkolock jest ponadto rozważaniem kosztownym, często jego koszt może równać się cenie samochodu" - dodaje.

Gość RMF FM wyjaśnia również, że kwestia alkomatów w każdym samochodzie jest pomysłem ministra transportu. W przyszłym tygodniu odbędzie się konferencja uzgodnieniowa nad projektem zmian nakierowanych na zwalczanie pijanych kierowców. Przed tą konferencją trudno mi powiedzieć, jaka wersja ustawy będzie wniesiona na Stały Komitet Rady Ministrów - tłumaczy.

"Po długich posunięciach poznaje się mistrza"

Sam miałem złe doświadczenia - mówi Michał Królikowski pytany o system dostarczania przesyłek sądowych po tym, jak przetarg wygrała firma InPost. Analizujemy warunki funkcjonowania tego systemu, ale musi nastąpić realne złamanie umowy, żeby wzruszyć ten przetarg. Moment, kiedy z powodu złych doręczeń będą spadać sprawy z wokandy, to jest moment, w którym - uważam - jest wymóg interwencji ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości - wyjaśnia. Obsługa w poczcie jest zorganizowana od dawna i łatwiej było funkcjonować. Wyzwanie przed InPostem jest bardzo duże, ale to nie znaczy, że oni sobie nie poradzą. Dlatego nie ma szybkich decyzji. Jak mówił mój profesor i przyjaciel: mistrza poznaje się po długich posunięciach - wyjaśnia gość RMF FM. 

Krytyczne uwagi do sprawozdania prokuratora Seremeta



Wciąż analizuję sprawozdanie prokuratora Andrzeja Seremeta. Z pewnością mam do niego uwagi pozytywne i krytyczne - mówi wiceminister Królikowski pytany o czekający na opinię resortu dokument złożony przez prokuratora generalnego. Czy uwagi krytyczne mogą spowodować negatywną opinię o całym sprawozdaniu za rok 2013? To pytanie do Ministra Biernackiego. To on będzie podejmował decyzję - mówi gość RMF FM.

Chcesz przywrócenia kary śmierci? Pomyśl, czy sam byś ją wykonał

Kara śmierci powinna być stosowana za najcięższe przestępstwa? - pytają słuchacze RMF FM. Nigdy. Jeśli ktoś postuluje karę śmierci, niech zastanowi się, czy sam jest w stanie karę śmierci wykonać. Ja bym nie potrafił - mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski.

Arcybiskup Hoser - bliski mi w poglądach i widzeniu świata

Znam blisko arcybiskupa Hosera. Jego obraz i tożsamość są inne niż jego obraz medialny. To człowiek wybitny, niezwykle uformowany intelektualnie i z pewnością bliski mi w poglądach i widzeniu świata - wyjaśnia Michał Królikowski pytany o krytykę, która spadła na niego po opublikowaniu wywiadu-rzeki z arcybiskupem Henrykiem Hoserem. Nigdy nie mieszam religii z polityką. Wszystko, co do tej pory robiłem, było oparte o wizję państwa opartą o konstytucję. Wszystkie pomysły ustawodawcze muszą być zgodne z konstytucją - tłumaczy gość RMF FM.

Widziałem dwie osoby podobne do Mariusza T.

Wiceminister sprawiedliwości jest przeciwny tworzeniu w Polsce rejestru pedofilów. Rejestr nie powinien być dostępny. To pogrywanie z ludzkimi emocjami. To rodzi ryzyko samosądu. Kiedy pojawił się w gazetach wizerunek Mariusza T. moją podstawową obawą była obawa o osoby do niego podobne, chodzące po ulicach. Ryzyko samosądów było bardzo duże, a sam widziałem na ulicy dwie osoby do Mariusza T. bardzo podobne - wyjaśnia.

(abs)