Pierwszy dzień szczytu NATO w Warszawie przyniósł ustalenia ws. obecności batalionów natowskich na terenie czterech krajów: Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Podczas sobotniej sesji plenarnej Rady Północnoatlantyckiej Sojusz ma z kolei potwierdzić swoje zobowiązania dotyczące bezpieczeństwa w Afganistanie oraz wsparcia finansowego dla sił i instytucji tego kraju po 2016 roku.

Pierwszy dzień szczytu NATO w Warszawie przyniósł ustalenia ws. obecności batalionów natowskich na terenie czterech krajów: Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Podczas sobotniej sesji plenarnej Rady Północnoatlantyckiej Sojusz ma z kolei potwierdzić swoje zobowiązania dotyczące bezpieczeństwa w Afganistanie oraz wsparcia finansowego dla sił i instytucji tego kraju po 2016 roku.
Sesja plenarna podczas szczytu NATO /Jacek Turczyk /PAP

Posiedzenie odbędzie się w sobotę rano. Oprócz przywódców państw Sojuszu Północnoatlantyckiego wezmą w nim udział afgański prezydent Ashraf Ghani, szef rządu w Kabulu Abdullah Abdullah oraz przedstawiciele władz Japonii, Korei Południowej, Unii Europejskiej oraz ONZ. Mowa będzie o dalszym wsparciu wojskowym, finansowym i politycznym, a także kontynuacji misji Resolute Support.

Według przedstawicieli Sojuszu siły afgańskie wciąż potrzebują wsparcia międzynarodowego, dlatego przewiduje się, że NATO oraz jego partnerzy podejmą decyzję o przedłużeniu tej misji po roku 2016, a więc dalej będą szkolić, doradzać i udzielać pomocy afgańskim siłom i instytucjom odpowiedzialnym za sprawy bezpieczeństwa.

Sobotnie posiedzenie ma też potwierdzić międzynarodowe wsparcie finansowe dla Afganistanu do końca roku 2020.

Obecnie wsparcie finansowe dla tego kraju, udzielane przez NATO oraz partnerów Sojuszu tam zaangażowanych wynosi około 1 mld dolarów rocznie. Uzupełniają to środki przekazywane z USA w ramach uzgodnień dwustronnych.

Nasze zaangażowanie pozostaje najwyższym priorytetem operacyjnym NATO, jest więc też ważnym punktem szczytu - powiedział w piątek podczas szczytu wysoki rangą przedstawiciel Kwatery Głównej Sojuszu.

Nie zostawimy Afganistanu samego sobie - podkreślił. Ogólny cel jest taki, by Afganistan już nigdy nie stał się schronieniem dla terrorystów, którzy mogliby zagrozić naszemu bezpieczeństwu - dodał.

Cztery natowskie bataliony w Polsce, Na Litwie, Łotwie i w Estonii

Podczas piątkowej sesji plenarnej ustalono, że w Polsce będzie stacjonował amerykański batalion. Pakt zdecydował też, że w ramach wysuniętych sił na wschodniej flance, batalionem na Łotwie będą dowodzić Kanadyjczycy, na Litwie - Niemcy, a w Estonii - Brytyjczycy.

Jak stwierdził na konferencji Jens Stoltenberg, wszystkie kraje NATO będą wspierały wzmocnioną wysuniętą obecność Sojuszu na wschodniej flance - cztery będą państwami ramowymi, cztery będą pełniły rolę gospodarza, a pozostałe będą wspierały to przedsięwzięcie w różny sposób. Sekretarz generalny powiedział, że obecność będzie trwała tak długo jak trzeba.

Obama ws. paraliżu TK

Przed rozpoczęciem szczytu odbyła się natomiast konferencja prasowa prezydentów Polski i USA. Wcześniej Andrzej Duda i Barack Obama rozmawiali przez około godzinę. Przed dziennikarzami prezydent Obama "wyraził zaniepokojenie" w kwestii polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Wyraziłem wobec prezydenta Andrzeja Dudy nasze zaniepokojenie związane z pewnymi działaniami i impasem w zakresie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Podkreśliłem, że oczywiście szanujemy polską suwerenność. Zdaję sobie sprawę, że parlament pracuje nad ustawą, która ma regulować tą sprawę, ale jako przyjaciel i sojusznik wzywam wszystkie strony, aby wspierać instytucje demokratyczne w Polsce - powiedział Obama.

To właśnie sprawia, że jesteśmy demokracjami, nie tylko słowa zapisane w konstytucji czy głosowanie w wyborach, ale także instytucje, od których zależymy każdego dnia. Praworządność, niezależna władza sądownicza i wolna prasa - to są wartości na których Stanom Zjednoczonym bardzo zależy. To są wartości, które leżą u sedna naszego sojuszu, leżą u sedna Traktatu Północnoatlantyckiego". Były to wartości, które świętowaliśmy 2 lata temu na Placu Zamkowym - dodał prezydent USA.

Zobacz, co działo się podczas pierwszego dnia szczytu minuta po minucie!

>>>Relacja od godziny 14<<<

>>>Relacja od godziny 12<<<

>>>Relacja od godziny 7 rano<<<

(abs)