Po dwóch latach negocjacji w Brukseli podpisana została umowa UE z Wielką Brytanią ws. Brexitu. Ponad 100 tys. ludzi protestowało we Francji przeciwko podwyżkom cen paliw - w Paryżu doszło nawet do zamieszek. Protestowali również Ukraińcy, którzy nie zgadzają się z zaostrzeniem zasad wwozu samochodów zarejestrowanych w krajach trzecich: niezadowoleni zablokowali drogi dojazdowe do przejść granicznych z Polską, co odczuli polscy kierowcy wracający ze Wschodu. W niedzielny wieczór Ukraina pojawiła się jednak na światowych czołówkach z innego powodu: ze względu na napiętą sytuację na Morzu Czarnym. Ukraińska marynarka wojenna poinformowała, że rosyjskie siły specjalne zajęły trzy jej okręty na tym akwenie. Weekend był również pełen biało-czerwonych sukcesów! Kamil Stoch i Piotr Żyła świetnie zaprezentowali się w zawodach Pucharu Świata w Kuusamo: w sobotę Stoch był drugi, Żyła trzeci - w niedzielę Stoch wylądował na najniższym stopniu podium, a Żyła zakończył konkurs na miejscu 5. Bezkonkurencyjna była za to Roksana Węgiel, która wygrała 16. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci! Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji i najciekawszych materiałów mijającego weekendu!

Wielka Brytania rozwodzi się z Unią!

Na niedzielnym szczycie w Brukseli podpisana została umowa z Wielką Brytanią ws. Brexitu. Odzwierciedla wszystkie elementy, które są dla nas bardzo ważne. Polska jest bardzo zadowolona z warunków, które udało się uzyskać - zapewniał szef rządu Mateusz Morawiecki.

Szef KE Jean-Claude Juncker zauważył, że niedzielny szczyt to smutny dzień dla UE, choć osiągnięto najlepsze możliwe porozumienie. Fakt, że kraj opuszcza UE, nie jest chwilą do świętowania, chociaż osiągnęliśmy najlepsze możliwe porozumienie z Wielką Brytanią - podkreślił.

Treść dokumentów już wcześniej została uzgodniona na poziomie negocjatorów oraz wstępnie poparta na poziomie politycznym. W sobotę udało się osiągnąć porozumienie w sprawie budzących sprzeciw Hiszpanii zapisów dotyczących przyszłego statusu prawnego Gibraltaru. Sprawa ta groziła zablokowaniem umowy o Brexicie przez Hiszpanię. Ostatecznie premier Pedro Sanchez poinformował, że Hiszpania nie ma już zastrzeżeń do umowy.

Theresa May o porozumieniu rozwodowym z UE: "Nie można mieć wszystkiego, czego się chce"

"Nie można mieć wszystkiego, czego się chce. Trzeba zidentyfikować kluczowe interesy i trzymać się tego, będąc przygotowanym na kompromisy w innych obszarach (...) Myślę, że Brytyjczycy (...) zobaczą, że ta umowa jest dobra dla kraju i jest w interesie narodowym, abyśmy wszyscy ją poparli" - tak brytyjska premier Theresa May podsumowała sfinalizowane w niedzielę porozumienie ws. warunków Brexitu.

Na szczycie w Brukseli przywódcy państw i rządów 27 krajów Unii Europejskiej zatwierdzili umowę ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i deklarację polityczną ws. przyszłych relacji. Dokument rozwodowy musi zostać teraz przegłosowany przez parlamenty: Europejski i brytyjski.

Jak podała May, kluczowe głosowanie w Izbie Gmin odbędzie się jeszcze w tym roku.

Eksperci zwracają uwagę, że brytyjska premier ma niewielkie szanse na zwycięstwo w tym głosowaniu. Z drugiej jednak strony, niepewny byłby także wynik ewentualnego powtórnego głosowania, kiedy posłowie musieliby się mierzyć z realnym ryzykiem wyjścia ze Wspólnoty bez żadnego porozumienia z UE, co mogłoby mieć dla brytyjskiej gospodarki poważne negatywne konsekwencje.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT! >>>>

W Brukseli bagatelizują rozmowę Morawiecki - Juncker. "Spotkanie? Nie było żadnego spotkania"

Na marginesie brukselskiego szczytu ws. Brexitu doszło do rozmowy szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera z premierem RP Mateuszem Morawieckim. Była to pierwsza rozmowa po ustępstwie polskiego rządu ws. ustawy o Sądzie Najwyższym.

Strona polska była po niej wyraźnie zadowolona. Chwilę po jej zakończeniu jeden z polskich dyplomatów przekazał polskim dziennikarzom pozytywną interpretację: Wyraźne ocieplenie i chęć przykrycia złych emocji z przeszłości. Dopytywany, dodał: Nowelizacja ustawy o SN to zasadnicza, kluczowa zmiana. Mamy z Komisją Europejską takie samo zdanie w tej sprawie.

Rozmówcy korespondentki RMF FM Katarzyny Szymańskiej-Borginon w Komisji Europejskiej mocno jednak bagatelizowali znaczenie rozmowy Junckera z polskim premierem.

Spotkanie? Nie było żadnego spotkania - stwierdził wysoki rangą urzędnik KE, podkreślając, że nie było to "spotkanie", a jedynie krótka kuluarowa rozmowa. Wszyscy tutaj ze sobą rozmawiają i z reguły bardzo miło - komentował nieco ironicznie.

Dopytywany naszą dziennikarkę, czy Komisja Europejska wycofa z Trybunału Sprawiedliwości UE skargę na Polskę, zaznaczył, że sprawą zajmuje się wiceszef KE Frans Timmermans.

O zakulisowych ustaleniach korespondentki RMF FM Katarzyny Szymańskiej-Borginon przeczytasz w jej blogu: POLECAMY! >>>>

Zamieszki w Paryżu. Tysiące osób wyszły na ulice, by pokazać swój sprzeciw wobec polityki Macrona

Podpalali opony, rzucali w policję kamieniami - mowa o ośmiu tysiącach osób, które w sobotę protestowały przeciwko podwyżce cen paliw i polityce Emmanuela Macrona. Mundurowi odpowiedzieli gazem łzawiącym, granatami hukowymi, armatkami wodnymi i pałkami. Przez sześć godzin sytuacja na ulicach Paryża była napięta. Protestujący budowali barykady, które miały utrudnić interweniowanie policji. 

Paryż nie był jedynym miejscem, w którym odbyły się demonstracje. W całej Francji protestowało 80 tys. osób.

Napięta sytuacja na Morzu Czarnym. Ukraińska marynarka: Rosjanie otworzyli ogień do naszych okrętów

Ukraińska marynarka wojenna poinformowała w niedzielę wieczorem, że w następstwie otwarcia przez Rosjan ognia do ukraińskich jednostek w Cieśninie Kerczeńskiej jeden z ukraińskich małych opancerzonych kutrów został trafiony; jeden członek załogi jest ranny.Według władz Ukrainy, rosyjskie siły specjalne zajęły jej trzy okręty na Morzu Czarnym.

"Uważamy najnowsze działania Federacji Rosyjskiej wobec okrętów marynarki wojennej Ukrainy za akt agresji, nakierowany na celowe eskalowanie przez Rosję sytuacji na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej" - napisano w komunikacie ukraińskiej prezydenckiej służby prasowej.

Ogromne utrudnienia na granicy. Powód? Protest

Ukraińscy właściciele samochodów na zagranicznych numerach rejestracyjnych zablokowali w niedzielę drogi dojazdowe do przejść granicznych z Polską - poinformowała Państwowa Straż Graniczna Ukrainy. Kierowcy są niezadowoleni z zaostrzenia zasad wwozu samochodów zarejestrowanych w krajach trzecich, które dotychczas - ze względu na luki prawne - były użytkowane bez zmiany numerów rejestracyjnych i uiszczania opłat skarbowych na terytorium Ukrainy. Protest wywołał ogromne problemy komunikacyjne dla wszystkich osób, które w niedziele chciały wrócić do Polski.

"Apelujemy do podróżujących o wstrzymanie się przed przejazdem przez polsko-ukraińskie przejścia graniczne, jeśli nie jest to konieczne, lub kierowanie się wskazaniami Straży Granicznej co do funkcjonowania poszczególnych przejść" - podkreślił wiceszef MSZ Bartosz Cichocki i zapewnił, że wieczorem na miejsca blokad po stronie ukraińskiej wyjadą polscy konsulowie, by "udzielić wszechstronnego wsparcia" polskim obywatelom.

Polscy skoczkowie odczarowali Kuusamo: Stoch i Żyła na podium!

Doskonały weekend mają za sobą polscy skoczkowie!

Do piątku żaden z sześciu naszych kadrowiczów, którzy stawili się w fińskim Kuusamo - a byli to Kamil Stoch, Piotr Żyła, Jakub Wolny, Dawid Kubacki, Maciej Kot i Stefan Hula - nie mógł pochwalić się miejscem na podium zawodów na skoczni Rukatunturi.

W sobotę na podium zameldowało się aż dwóch biało-czerwonych: Kamil Stoch wywalczył drugą pozycję, tuż za nim znalazł się Piotr Żyła!

Sobota w Kuusamo: Stoch i Żyła na podium! Zobacz ich skoki >>>>

Triumfował 22-letni Japończyk Ryoyu Kobayashi - a doskonałą dyspozycję potwierdził również dzień później: w serii finałowej niedzielnego konkursu poszybował na odległość 147,5 m!

Końcówka tej rundy dostarczyła kibicom wielkich emocji, bo granicę 140 m przekroczyło w sumie aż czterech zawodników.

Zbliżył się do niej Piotr Żyła: uzyskał 139,5 m, a zawody zakończył na znakomitej piątej pozycji. 142,5 m skoczył 19-letni Słoweniec Domen Prevc i zakończył rywalizację tuż za podium. Na najniższy stopień podium wskoczył Kamil Stoch: Polak poszybował na odległość 144 m! Półtora metra dalej wylądował Niemiec Andreas Wellinger i ostatecznie uplasował się na drugiej pozycji. A wisienką na torcie był wspomniany już rewelacyjny skok Kobayashiego, który sięgnął po swoje drugie tego weekendu zwycięstwo!

Pełne wyniki niedzielnej rywalizacji w Kuusamo i filmy z najlepszymi skokami konkursu znajdziesz TUTAJ! >>>>

Roksana Węgiel wygrała Eurowizję Junior

Znamy wyniki 16. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, który w tym roku odbywał się w białoruskim Mińsku. W konkursie wzięli udział reprezentanci dwudziestu krajów. Reprezentantka Polski - Roksana Węgiel - wygrała!

"Kałuża, ty ciulu". W Żorach odbył się protest potępiający zachowanie radnego

Pod hasłem "Kałuża, oddaj mandat" manifestowało w sobotę w Żorach (Śląskie) ponad 300 osób, które czują się oszukane przejściem radnego Sejmiku Woj. Śląskiego Wojciecha Kałuży z Koalicji Obywatelskiej do PiS. Umożliwiło to PiS-owi stworzenie zarządu województwa - Kałuża został jego wicemarszałkiem.

Hasło "Kałuża, ty ciulu" napisano także na jednym z transparentów. Organizatorzy manifestacji rozdawali odbitki z wyjaśnieniem - po śląsku - znaczenia tego regionalnego słowa, tłumacząc, że nie jest ono obelżywe, choć określa - jak napisano - "gupieloka". Teraz sie godo, że to je fest szpetne słowo, a downij to było taki normalne - czytamy w wyjaśnieniu, tłumaczącym, że w przeszłości słowa "ciul" nie uważano za przekleństwo. Jest żeś Ślonzok, nie rób gańby - krzyczeli manifestanci.

WIĘCEJ O SPRAWIE RADNEGO KAŁUŻY PRZECZYTACIE TUTAJ

Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM: Kim jest Małgorzata Gersdorf?

Uważam, że nie jest pierwszym prezesem Sądu Najwyższego - tak gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki odpowiada na pytanie kim jest Małgorzata Gersdorf. Jak dodaje:  jeżeli prezydent podpisze ustawę, to się zmieni.

Zdaniem gościa RMF FM "przez wiele lat nikt nie miał odwagi zmierzyć się z władzą sądowniczą w Polsce (...). Fragmenty z których się wycofujemy, to fragmenty które od samego początku nie były dla nas najważniejsze - mówi Patryk Jaki, pytany o nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Według wiceministra sprawiedliwości, najważniejsza jest izba dyscyplinarna, a ta "póki co zostaje". "

Są tacy sędziowie, którzy powinni przeprosić ludzi - twierdzi gość RMF FM. Chciałbym, żebyśmy mogli rozmawiać o zmianach w sądownictwie, które są bardzo trudne. Rozmawiać bez wzajemnego obrzucania się winą - zapewnia.

Karambol pod Olsztynem

Gołoledź była przyczyną sobotniego karambolu pod Olsztynem. Na S51 samochody wpadały na siebie jedn po drugim. Ranne zostały dwie osoby.

W sobotę rano do groźnego wypadku doszło również na autostradzie A2 w Wielkopolsce w rejonie Wrześni. Bus wjechał tam w tył ciężarówki. Zginęła jedna osoba.

>>>TU PRZECZYTASZ WIĘCEJ NA TEN TEMAT <<<


Do kogo należą szczątki znalezione w Watykanie?

Ludzkie szczątki znalezione kilka tygodni temu w piwnicy nuncjatury apostolskiej w Rzymie nie należą do nastolatek, które zaginęły w latach 80. - podaje Reuters. Agencja powołuje się na nieoficjalne informacje ze źródeł sądowych.

Reuters podaje, że po badaniach okazało się, że odnalezione szczątki należały do mężczyzny, który zmarł ponad pół wieku temu. Początkowo spekulowano, że mogą to być szczątki dwóch zaginionych przed laty nastolatek: Emmanueli Orlandi lub Mirelli Gregori.

Kudowa-Zdrój Twoim Miastem w Faktach RMF FM

W sobotę nasza żółto-niebieska ekipa odwiedziła Kudowę-Zdrój. To jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce i Europie. 

Dziesięciotysięczne, przygraniczne miasteczko znane jest także z licznych atrakcji turystycznych. Najpopularniejsze to Kaplica Czaszek, Muzeum Zabawek czy zabytkowy Park Zdrojowy. 

Kudowa-Zdrój to także znany na całym świecie Festiwal Moniuszkowski.

Twoje Niesamowite Miejsce: Baza LPR w Michałkowie

Michałków leży kilka kilometrów od Ostrowa Wielkopolskiego. Od lat mieści się tu lokalny aeroklub, słynący chociażby z mistrzostw świata w szybownictwie. Jeszcze do niedawna na jego terenie lądował też stacjonujący w tej okolicy śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. To jedna z dwóch maszyn stacjonujących w Wielkopolsce. Śmigłowiec Eurocopter EC 135, z sygnałem wywoławczym Ratownik 21 obsługuje ten rejon od dwóch lat. Jednak dopiero kilka tygodni temu pracujące w nim załogi doczekały się bazy z prawdziwego zdarzenia. Oddano ją do użytku w pierwszej połowie listopada. Krzewy przed budynkiem nie zdążyły jeszcze urosnąć, a we wszystkich jego pomieszczeniach czuć zapach nowości. Na zachwyty nikt jednak nie ma tu czasu. W tym zakładzie pracy nie ma wolnych weekendów ani świąt. Śmigłowiec i ekipy ratownicze są gotowi, by w każdej chwili nieść pomoc.


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O WYJĄTKOWEJ BAZIE

11 sprawdzonych sposobów na szczęście w życiu i związku

"Życie stawia nam czasem na drodze ludzi, którym chce się zdać pytanie: jak Ty to robisz?

Ja pytanie: ‘Jak to się robi?’ zadałam Panu Kazimierzowi Rozenbeigerowi. W tym roku obchodzi 80. urodziny. Wraz z żoną Kazimierą stworzyli piękne, pełne miłości małżeństwo, które trwało 53 lata. Choć tu nie powinno się używać czasu przeszłego, bo - mimo śmierci żony - ta miłość trwa i jest przekazywana dalej.

Historię miłości i szczęśliwego życia Pan Kazimierz Rozenbeiger opisał w książce ‘Na zawsze razem, czyli historia Kazików’. Stworzył też listę prawd, które dały im szczęśliwe życie. Mówi, że chce się tym dzielić z każdym, kto tylko chce go posłuchać.

Dziś 25 listopada, rocznica ślubu "Kazików". Obiecałam Panu Kazimierzowi, że tego dnia ukaże się ta rozmowa. Oddaję ją w Państwa ręce"...

Polecamy Wam rozmowę dziennikarki RMF FM Magdaleny Wojtoń z Panem Kazimierzem Rozenbeigerem! >>>>