Mówi się, że to panowie Schetyna i Pawlak rywalizują o fotel premiera, gdyby ten się zwolnił. Premier Tusk powinien jak najszybciej zareagować, choć ma napięty kalendarz. Wiemy, że musi mieć czas na granie w piłkę - mówił eurodeputowany Adam Bielan. Rzecznik PiS ujawnił, że poseł Suski szuka „kreta” w partii, a byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego nazwał „rodzynkiem po kilku przecenach i to nie do końca w formie”.

Konrad Piasecki: Waldemar Pawlak skarży się na inwigilację, narzeka na wysokiego rangą urzędnika MSWiA. Mamy wojnę wicepremierów?

Adam Bielan: Widać wyraźnie, że konflikty w koalicji, po półtora roku wprawdzie, ale jednak przybrały na sile. Pan premier Pawlak wyraźnie oskarża o to, że źródłem jego ostatnich kłopotów medialnych jest jego kolega z rządu pan premier Schetyna. Myślę, że pan premier Tusk z kolei, ich zwierzchnik, powinien w tej sprawie jak najszybciej zareagować, bo Polska w czasie kryzysu…

Konrad Piasecki: Powinna mieć zgodnych wicepremierów. Ale widział pan jakikolwiek interes Grzegorza Schetyny w atakowaniu Waldemara Pawlaka? Po co by mu to było?

Adam Bielan: W kuluarach, doskonale pan wie o tym, mówi się, że panowie rywalizują o fotel premiera, gdyby ten się zwolnił.

Konrad Piasecki: Czyli Schetyna wykańcza swojego kontrkandydata do urzędu premiera?

Adam Bielan: Tak mówią nieoficjalnie politycy PSL.

Konrad Piasecki: A pan też tak uważa?

Adam Bielan: Trudno powiedzieć. Uważam, że te zarzuty, które sformułował „Dziennik” wczoraj, i które powtarzają dzisiaj także inne gazety za nim, są bardzo poważne i trzeba je wyjaśnić. Oczywiście czym innym są spekulacje, kto może na tym może skorzystać.

Konrad Piasecki: Tylko wydaje mi się, że w wykonaniu Waldemara Pawlaka to jest tradycyjna obrona pod hasłem „Nie pytajmy o to, jakie są zarzuty, tylko pytajmy, kto za tym stoi”.

Adam Bielan: Sądzę, że opinia publiczna i media nie dadzą się na to nabrać. Tę sprawę trzeba wyjaśnić od początku do końca. Musi to zrobić premier Tusk. To on jest dzisiaj odpowiedzialny za to, żeby ta sprawa była wyjaśniona. Nie może od tego uciec nawet mając napięty kalendarz. Wszyscy wiemy, że premier musi mieć czas choćby na granie w piłkę. Jednak powinien się spotkać z panem premierem Pawlakiem, poinformować opinię publiczną o efektach tego spotkania.

Konrad Piasecki: Ale prorokuje pan, że ta wojna wicepremierów i te zarzuty wobec Pawlaka, to wszystko rozejdzie się po kościach? Czy to zaowocuje pęknięciem w koalicji rządzącej?

Adam Bielan: Oczywiście, ani Platforma, ani PSL nie chciałoby w tej chwili przyspieszonych wyborów parlamentarnych, ani żadnych zmian w koalicji. Obawiam się, że w tej sprawie reguły, które sam głosił pan premier Tusk przed wyborami, mogą być nagięte.

Konrad Piasecki: Gdyby jednak mleko się wylało, koalicja się rozpadła, PiS byłby gotów klecić jakąś inną koalicję w tym parlamencie? Czy oddajecie tutaj palmę pierwszeństwa Platformie?

Adam Bielan: Platforma Obywatelska wygrała ostatnie wybory parlamentarne. Na niej ciąży odpowiedzialność za rządzenie krajem.

Konrad Piasecki: Ale PSL mówi, że chcecie skaptować tę partię, że chcecie tworzyć koalicję z SLD, PSL.

Adam Bielan: Dopóki trwa ta koalicja, nie będzie mowy o żadnych rozmowach nad powstaniem nowej.

Konrad Piasecki: A gdyby upadła?

Adam Bielan: Jeżeli upadnie, to mam nadzieję, że pan mnie zaprosi do studia i wtedy będą odpowiadał na pytania co dalej.

Konrad Piasecki: Panie pośle, kiedy pan patrzy dzisiaj na to, co robi Platforma Obywatelska, na kwestie liberalizacji in vitro, na propozycje debaty o eutanazji, Huebner na liście, Cimoszewicz do Rady Europy, myśli pan, że Platforma dożyna lewicową watahę?

Adam Bielan: Myślę, że Platforma staje się formacją centrolewicową.

Konrad Piasecki: Co pana martwi czy cieszy?

Adam Bielan: Z kilkoma rodzynkami w rodzaju Jarosław Gowin, ale też nie sądzę, żeby za kilka lat, jak się spotkamy, żebyśmy mówili o Jarosławie Gowinie jako o polityku Platformy.

Konrad Piasecki: Czyli dożynanie lewicy tak? Sytuacja, w której na lewo od Platformy jest tylko ściana.

Adam Bielan: Tak sądzę i być może za chwilę będziemy mieć klasyczny układ w Polsce, gdzie jest duża centroprawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość i duża centrolewicowa partia Platforma Obywatelska.

Konrad Piasecki: Tylko na lewicy jest jeszcze jeden rodzynek Aleksander Kwaśniewski. Może jego warto by zagospodarować?

Adam Bielan: No tak, tylko, że ten rodzynek jest po kilku przecenach i nie do końca w formie jak pokazała ostatnio kampania wyborcza do parlamentu.

Konrad Piasecki: A po wizycie w euro parlamencie, bo wrócił pan dzisiaj w nocy, widzi pan jakiekolwiek szanse dla Włodzimierza Cimoszewicza czy to jest raczej projekt skazany na niepowodzenie?

Adam Bielan: Politycy SLD, politycy Platformy w nieoficjalnych rozmowach, niektórzy pod nazwiskiem oficjalnie, mówią wyraźnie, że kandydatura pana premiera Cimoszewicza niestety została złożona za późno w ostatnim dniu składania tych kandydatur.

Konrad Piasecki: A co mówią politycy europejscy?

Adam Bielan: Przedstawiciele dwóch największych frakcji w zgromadzeniu parlamentarnym Rady Europy czyli frakcji chadeckiej i socjaldemokratycznej od dwóch miesięcy robią intensywnie kampanie i obawiam się, że z kandydaturą pana Cimoszewicza może być tak samo jak z kandydaturą pani Suchockiej, która kandydowała na to samo stanowisko, dostała 21 głosów, a jej kontrkandydat ponad 300. Nie życzę tego panu premierowi Cimoszewiczowi, bo jego porażka będzie prestiżową porażką naszej dyplomacji.

Konrad Piasecki: A kiedy spojrzy pan na tych 3 polskich kandydatów do ważnych stanowisk: Cimoszewicz, Buzek na szefa euro parlamentu, Sikorski na sekretarza generalnego NATO, który według pana ma największe szanse o ile w ogóle jakiekolwiek?

Adam Bielan: Sądzę, że wciąż bardzo duże szanse ma minister Sikorski. Wszystko w rękach premiera Tuska i jego skuteczności.

Konrad Piasecki: Mi się wydaję, że jednak wszystko w rękach Baracka Obamy.

Adam Bielan: No tak, ale z Barackiem Obamą będzie negocjował m.in. pan premier Tusk. Jeżeli rzeczywiście pozycja Polski na arenie europejskiej, na arenie światowej umocniła się tak jak zapowiadał to pan premier Tusk przed wyborami, to pan minister Sikorski powinien zostać sekretarzem generalnym NATO, a to będzie bardzo duża zmiana jakościowa.

Konrad Piasecki: A słyszał pan o takim pomyśle, że Sikorski będzie sekretarzem generalnym NATO na otarcie łez Polski za koniec projektu tarczy antyrakietowej.

Adam Bielan: Nie sądzę, żeby tego rodzaju targi miały miejsce, jak wiemy tarcza antyrakietowa ma bronić Europę i Stany Zjednoczone przed atakiem rakietowym choćby ze strony Iranu.

Konrad Piasecki: No ale Rosja się jej przeciwstawia, wobec czego Rosję uspokajamy odebraniem tarczy, ale żeby Rosji nie było tak dobrze, to Sikorski zostanie sekretarzem generalnym NATO.

Adam Bielan: Nie sądzę, żeby pan prezydent Obama poświęcił interes obywateli Stanów Zjednoczonych i bezpieczeństwo w jakiś negocjacjach personalnych. Jestem przekonany, że tarcza powstanie w zależności od tego jak duże będzie zagrożenie choćby ze strony Iranu.

Konrad Piasecki: Jak idzie poszukiwanie kreta z Prawa i Sprawiedliwości, który powiedział w Dziennikowi „mieliśmy naprawdę duży problem, żeby w PiS-ie znaleźć takie panie, które wyglądają i mają coś do powiedzenia”?

Adam Bielan: To była bardzo zła wypowiedź i ona rzeczywiście padła. To świadczy o ogromnej nielojalności autora tekstu.

Konrad Piasecki: Ale jest rzeczywiście jakieś partyjne śledztwo w tej sprawie?

Adam Bielan: Tak, jest postępowanie, które odbywa się z reguły po tego rodzaju niedobrych wypowiedziach. Prowadzi je pan poseł Marek Suski, rzecznik do spraw dyscypliny.

Konrad Piasecki: No to musi się udać jak Marek Suski.

Adam Bielan: Mam nadzieję, że się uda. Marek Suski jest bardzo skuteczny.

Konrad Piasecki: Prezes tak bardzo się wściekł na to?

Adam Bielan: Nie tylko prezes, wielu polityków, panie poczuły się obrażone i trudno im się dziwić. Ja również chciałbym dowiedzieć się kto jest autorem tych słów.

Konrad Piasecki: A są już jakieś podejrzenia? Pan ma jakieś?

Adam Bielan: Ja mam podejrzenia, ale proszę o to pytać pana Marka Suskiego on ma większą wiedzę na ten temat.

Konrad Piasecki: Sięgnijmy jeszcze na koniec do gazet, które przynoszą dzisiaj takie informacje jakby pisał je Adam Bielan: Paweł Kowal ambasadorem w Kijowie – to prawda?

Adam Bielan: Nie mogę potwierdzić tych informacji, proszę pytać pana posła Kowala.

Konrad Piasecki: Przebolałby pan jego wyjazd?

Adam Bielan: Myślę, że byłby świetnym kandydatem, ale trzeba pytać o to, czy jest on tą funkcją zainteresowany.

Konrad Piasecki: I ostatnie pytanie: będzie zmiana na stanowisku rzecznika prasowego klubu Prawa i Sprawiedliwości?

Adam Bielan: Panie redaktorze, myślę, że pan przewodniczący Gosiewski poinformuje panów jeżeli tylko dojdzie do jakichkolwiek zmian personalnych.

Konrad Piasecki: Ale coś się kroi? PAP o tym pisze.

Adam Bielan: Nie mogę tych informacji potwierdzić. One znowu pochodzą od jakiś anonimowych polityków PiS. Mam nadzieję, że już wkrótce politycy PiS będą się wypowiadać tylko pod nazwiskiem.

Konrad Piasecki: Ale często te anonimowe informacje są najciekawsze. Adam Bielan – dziękuję bardzo.

Adam Bielan: Ale psują atmosferę w partii. Dziękuję bardzo.