"Przyznam, że takie sytuacje mają miejsce. To wywołuje zażenowanie" - mówi Tadeusz Zwiefka o opisanych przez Marka Migalskiego przypadkach wykorzystywania przez europosłów luk w regulaminie Parlamentu Europejskiego. Gość Kontrwywiadu RMF FM odpowiadał na pytania słuchaczy. "PE nie jest hojny, ale są osoby, które wykorzystują np. taką ewentualność, że lecą samolotem tanich linii lotniczych a rozpisują to, jako podróż samochodem" - tłumaczy. "Cwaniakowali parlamentarzyści z wielu krajów. Polacy też"- przyznaje. Czy posłowie PO też? "Musiałbym niestety powiedzieć o kolegach z innych ugrupowań"- odpowiada Tadeusz Zwiefka, europarlamentarzysta PO.

Kłamliwie podano, że nie udałem się na obrady

To była bardzo ciekawa historia. Kłamliwie poinformowano, że podpisałem listę i nie udałem się na obrady parlamentu. Nigdy nie zdarzyło mi się podpisać listy i nie uczestniczyć w odbywanym posiedzeniu plenarnym, czy komisji. W dniu wyjazdu również podpisujemy swoją obecność. Dieta przysługuje także za czas podróży - tłumaczy Tadeusz Zwiefka pytany o opisywany swego czasu w tabloidach incydent z własnym udziałem.

Obietnice PO? Punkty zamierzone natknęły się na silny cios

To trudne do wyliczenia ile obietnic zostało zrealizowanych - tłumaczy Tadeusz Zwiefka pytany o niezrealizowane obietnice PO. Problem polega na tym, że punkty zamierzone natknęły się na bardzo silny cios w postaci kryzysu gospodarczego a to spowalnia reformy - dodaje.

Bilionowe zadłużenie, błędy w sprawie powodzi i inne

Europoseł PO i szef sztabu wyborczego tej partii zapewnia też, że "zadłużenie Polski nie przekroczy biliona złotych". Zadłużenie będzie się obniżało, nie rosło"- przekonuje. Nie mam najmniejszej wiedzy na temat mojego administrowania w ministerstwie kultury- mówi pytany przez słuchacza: jakie będzie Ministerstwo Kultury z panem, jako ministrem?
Tadeusz Zwiefka przekonuje też, że "nie zauważył pomyłki po stronie PO" w sprawie powodzi. Raczej gdzie indziej widziałem oczekiwania, że będzie powódź i znowu coś się rządowi nie uda- tłumaczy. Nie było liczenia na powódź. My pokazywaliśmy tylko jak sprawnie działają służby- dodaje.

Gość RMF FM mówi także o Karcie Praw Podstawowych, której jest zwolennikiem, o trudnych warunkach dla przedsiębiorczości w Polsce i sceptycyzmie Niemiec wobec projektu unii energetycznej.