"Cały czas epidemia jest z nami, przypadki występują. W ostatnim czasie jest ich góra 300 dziennie, ale widzimy w Europie tendencję do zwiększania liczby zakażeń” – mówił w Rozmowie w południe w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski. „Według krótkookresowych prognoz widzimy, że na początku lipca pewne zwiększenie, takie przejściowe do około tysiąca przypadków dziennie może nastąpić" – mówił. Rozmówca Mariusza Piekarskiego przyznał, że najczarniejsze prognozy na jesień mówią o kilkudziesięciu tysiącach przypadków zakażeń dziennie. "Czarny scenariusz mówił nawet o 30 tys. hospitalizacji" – powiedział minister zdrowia. Wyraził jednak nadzieje, że przyspieszenie zjawisk pandemicznych po wakacjach "nie będzie wymagało od nas zmiany czy zniekształceń dotyczących życia społecznego i gospodarczego".

"W tej chwili mamy deklaracje obu największych producentów, że w najbliższym czasie zostaną dostarczone dokumenty, które będą pokazywały, że to szczepienie jest nie tylko przeciwko pierwotnej wersji wirusa, czyli tej wersji Wuhan, tylko względem wariantu Omikron. W zeszłym tygodniu miałem takie informacje między innymi z Moderny, że udało im się już takie pierwsze badania przeprowadzić, więc dokumentacja będzie prawdopodobnie składana najpóźniej w sierpniu. Taka sama deklaracja jest w gruncie rzeczy ze strony Pfizera. I jak EMA (Europejska Agencja Leków - przypis red.) zatwierdzi te badania, tę szczepionkę, to my również ją przedstawimy do możliwości korzystania" - mówił w internetowej części Rozmowy w południe w RMF minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Ostatnio jak byliśmy na spotkaniu europejskich ministrów zdrowia to apelowaliśmy do EMA o pewnego rodzaju jednolitość jeżeli chodzi o wytyczne: o obejmowaniu poszczególnych grup wiekowych, bo w tej chwili w różnych krajach jest dopuszczenie czwartej dawki bądź dla seniorów powyżej 70. Roku życia, tu powyżej 60., i nie ma tej jednolitości, co też pewnie budzi jakieś znaki zapytania ze strony obywateli" - mówił Niedzielski. "Obaj producenci deklarują, że we wrześniu wejdziemy już z tą szczepionką, która będzie dostosowana do wariantu Omikron. I wtedy zgodnie z zaleceniami EMA będziemy wskazywali te grupy wiekowe, bądź też całą populację do tego, żeby przyjąć czwartą dawkę" - dodał minister zdrowia.

Minister zdrowia był również pytany o reformę szpitali i powołanie Agencji Rozwoju Szpitali. "Ustawa cały czas jest kamieniem milowym, który ma zostać uchwalony do końca września. Jesteśmy po konsultacjach publicznych w ramach których było bardzo dużo dyskusji i debaty, bo to jest rzeczywiście ustawa, która ma znaczenie fundamentalne absolutnie" - mówił Niedzielski. "Jest ustalenie takie, że 2024 r. nastąpi pierwsza ocena powszechna, a wcześniej w roku 2023 będzie ocena tzw. pilotażowa, która przy współpracy najprawdopodobniej z Bankiem Światowym, bo mamy takie zaawansowane rozmowy, będzie w formie pilotażu dla kilkunastu szpitali przeprowadzona" - dodał. 

Nowy system odszkodowań dla pacjentów

Będzie nowy system odszkodowań wypłacanych pacjentom, u których popełniono błąd w trakcie leczenia. Jednocześnie lekarze będą w mniejszym zakresie odpowiadali za błędy. To będzie zmodyfikowany system no-fault, czyli odejście od zasady karania lekarzy - zapewniał Niedzielski.

Jak mówi, uzgodnił to już z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą i będzie to element ustawy o jakości w służbie zdrowia.

"Na koniec zostanie też zbudowany cywilizowany system kompensacyjny, który już działa na poziomie szczepień i jego kalka będzie zrobiona tutaj w ogólnym systemie, pod kątem klauzuli no-fault" - mówił Niedzielski. "Jego zakres szczegółowy przedstawimy w najbliższych dniach" - dodał.

"To jest ustawa, która jest jednym z kamieni milowych, więc spodziewamy się jej uchwalenia do końca września" - zapewnił.