"Jarosław Kaczyński zapowiadał, że będzie wracał do objazdu po Polsce. Zobaczymy, jak to będzie możliwe. Za chwilę mamy długi weekend, są różne kalendarzowe kwestie, które nas mogą ograniczać. Ale im bliżej rozpoczęcia kampanii, tym (będzie) więcej prezesa Kaczyńskiego, i wszystkich polityków PiS w przestrzeni publicznej" – mówił w Rozmowie w południe w RMF FM Radosław Fogiel, poseł PiS, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Pan prezes Kaczyński w sobotę miejscowość Łyse - wraz z panem premierem (Mateuszem Morawieckim) wraz z ministrem (Robertem) Telusem - ma duże spotkanie poświęcone sprawom wsi - zaznaczał. 

Wszyscy widzą, że pan prezes jeszcze chodzi o kuli, jeszcze trwa rekonwalescencja po operacji kolana. Od tej operacji siada z tyłu sali sejmowej, bo jest wygodniej, niż iść z kulą aż do pierwszych ław - tłumaczył gość Krzysztofa Berendy. 

Fogiel mówił, że plotki dotyczące tego, że Jarosław Kaczyński miał sepsę, są wyssane z palca. Życzyłbym każdemu takiej determinacji i siły woli, jaką ma prezes Kaczyński - dodał. 

Krzysztof Berenda w Rozmowie w południe w RMF FM poruszył także temat ukraińskiego zboża. To jest rzeczywiście pewien problem. Pan minister Telus bardzo aktywnie tu działa, zarówno jeśli chodzi o Polskę, jak i relacje dwustronne z Ukrainą - mówił Fogiel. 

Ten problem na pewno wymaga rozwiązania. I my zrobimy wszystko, żeby go rozwiązać i go rozwiążemy - dodawał. 

Jak mówił, polski rząd działa zgodnie z regulacjami unijnymi. Jeżeli cała Unia zdejmuje cła, to cała unia zdejmuje cła, w tym Polska. Gdyby komisarz od rolnictwa podejmował jednoosobowo tę decyzję, to sytuacja byłaby zupełnie inna. (...) Dzisiaj musimy się skupić na tym, żeby to zboże przez Polskę tylko przejeżdżało, żeby nic w Polsce nie zostawało - komentował gość Krzysztofa Berendy.

"Komisja ds. pedofilii nie zostanie bez kierownictwa"

Jesteśmy za pełnym ujawnienie całej listy - mówił Radosław Fogiel pytany, czy wykaz firm, które kupowały ukraińskie zboże, zostanie upubliczniony. Każda opinia prawna, o którą występuje ministerstwo rolnictwa, jest negatywna - że ministerstwo nie może ujawnić listy. Innego zdania jest komisarz Wojciechowski, który wskazuje prawodawstwo unijne, które miałoby dawać ku temu podstawy. Liczę, że tak się stanie - dodał szef sejmowej komisji spraw zagranicznych.

W audycji padło też pytanie o to, czym obecnie zajmuje się Henryk Kowalczyk po dymisji z funkcji ministra rolnictwa. Jest wicepremierem i szefem Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów - odpowiedział Fogiel. 

Krzysztof Berenda zapytał też o to, kto będzie nowym szefem komisji ds. pedofilii. Dziś wygasa kadencja Błażeja Kmieciaka. To jest pytanie do prezydium Sejmu, kiedy będzie nowy kandydat. Na pewno komisja nie pozostanie bez kierownictwa - zapewniał Fogiel. 

W programie pojawił się też wątek list wyborczych w nadchodzących wyborach Czy Paweł Kukiz znajdzie się na listach PiS-u? Takie jest założenie. Nie wiem, oczywiście, czy Paweł Kukiz podejmie ostatecznie taką decyzję, ale drzwi są otwarte - powiedział Fogiel. Czy partia postawi mu jakieś wymagania? Musi się zgadzać z wartościami i założeniami, które prezentuje PiS. Nie jest to jakiś warunek nie do przejścia - odpowiedział były wicerzecznik partii. 

W rozmowie z Radosławem Foglem nie mogło zabraknąć pytania o słynny już filmik, opublikowany przez niego na Tik Toku, w którym pytał młodych ludzi, za co nienawidzą PiS-u. Czy dowiedział się, co młodym wyborcom przeszkadza w partii Jarosława Kaczyńskiego? 

Dostaliśmy sporo materiału. Ubolewam nad tym, że około jedna trzecia to niestety były słynne gwiazdki, co nie do końca dobrze rokuje. Jeżeli ja pytam o konkrety, a jedyne, co ktoś mi jest w stanie powiedzieć to osiem gwiazdek, to znaczy, że nie ma jednak tej postawy jakoś dobrze przemyślanej - stwierdził Fogiel. Z tego co widać, to jest przed nami duża praca, bo 99 proc. odpowiedzi jest absolutną kalką z tego, co sufluje opozycja, w związku z czym musimy bardziej efektywnie przewalczać tę narrację - dodał szef sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Opracowanie: