"Prawda jest taka, że rząd nie robi nam łaski, bo to rząd wywołał inflację. Rząd dzisiaj próbuje gasić pożar, który sam wywołał" - mówił w Rozmowie w południe w RMF FM wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej i poseł Koalicji Obywatelskiej, Cezary Tomczyk.

Rada Ministrów planuje przedłużenie tarczy antyinflacyjnej do końca października. Prawda jest taka, że rząd nie robi nam łaski, bo to rząd wywołał inflację. I trudno by było dzisiaj zlekceważyć ten fakt, ale to jest zdecydowanie za mało - zaznaczył gość Rocha Kowalskiego.

Marek Suski kiedyś powiedział, że to nieprawda, że w całej Polsce drożeje paliwo, bo drożeje tylko na stacjach benzynowych. Mniej więcej to oddaje jakiś stan umysłu w sprawie drożyzny i tego, co się w naszym kraju dzieje. W tej sprawie można zrobić znacznie więcej - dodał poseł PO.

Tomczyk podkreślił, że "rząd dzisiaj próbuje gasić pożar, który sam wywołał". Jeżeli Orlen w pierwszym kwartale tego roku, ale tak samo spółki energetyczne, które dostarczają nam gaz i olej napędowy, mają rekordowe zyski, to wystarczy zadać sobie jedno bardzo proste pytanie, to na kim oni mają te zyski? Na Szwedach, na Holendrach, na Amerykanach? Mają je przecież na ludziach, którzy prowadzą samochód i mają swoje piece w domu. To jest główny czynnik, który dzisiaj wpływa na inflację i na wysokie ceny w Polsce, a oni nas po prostu łupią - mówił Tomczyk.

W spółkach energetycznych marże są rekordowe. Styczeń tego roku, marża grupy Lotos to jest niecałe dwa dolary na baryłce ropy. Jaka jest teraz marża grupy Lotos? 60 dolarów. To jest wzrost o trzy tysiące procent - mówił gość RMF FM.

Tomczyk: PiS obiecał, że zlikwiduje Izbę Dyscyplinarną, a nie, że zmieni jej nazwę

Pamiętamy wystąpienie premiera Morawieckiego w Parlamencie Europejskim i pamiętamy wystąpienie Kaczyńskiego w Sejmie. W obu tych wystąpieniach padło jasne sformułowanie, że Izba Dyscyplinarna zostanie zlikwidowana. Nie, że zostanie zmieniona jej nazwa. Skoro zostaje Izba Odpowiedzialności Zawodowej i ma się zajmować tym samym i mają być ci sami sędziowie, to raczej jest to rebranding niż likwidacja. I dziś na tym polega problem. Albo chcą te pieniądze dostać, albo będą robili takie małe oszustwa i szachrajstwa, które nas do niczego nie prowadzą - mówił w internetowej części Rozmowy w południe w RMF FM Cezary Tomczyk.

Roch Kowalski pytał swojego gościa również o incydent na poczcie w Pacanowie. "Podczas odbioru korespondencji w placówce pocztowej w Pacanowie byłem uczestnikiem zachowania pani naczelnik, które nie licuje z powagą piastowanego urzędu. Pani naczelnik używała wulgaryzmów oraz słów nieprzystających urzędnikowi państwowemu. O okolicznościach w trybie regulaminowym powiadomiłem przełożonego, który oceni zaistniałą sytuację, porozmawia z pracownikami i podejmie decyzję w tej sprawie" - napisał w oświadczeniu minister KPRM Michał Cieślak w KPRM.

Zdaniem Cezarego Tomczyka "to jest właśnie PiS-owski standard". Jeżeli komuś, kogo sami wybieramy, głosujemy na niego, skarżymy się na swój los, a przecież takie rzeczy zdarzają się niemal codziennie, to jest czymś niewyobrażalnym, że ktoś taki może próbować taką osobę skarżącą się zwolnić z pracy - mówił Tomczyk. To wynika z tego, że oni traktują państwo jak swoją własność - dodał.