Dokładnie 20 lat kończy dziś Fundacja "Mimo Wszystko", która pomaga dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. W Rozmowie w południe w RMF FM i Radiu RMF24 Anna Dymna, założycielka fundacji, opowiadała o początkach organizacji. "Zaczęło się absolutnie z potrzeby chwili" - zaznaczyła.

Dokładnie 20 lat kończy dziś Fundacja "Mimo Wszystko", która pomaga dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. W Rozmowie w południe w RMF FM i Radiu RMF24 Anna Dymna, założycielka fundacji, opowiadała o początkach organizacji. Zaczęło się absolutnie z potrzeby chwili - zaznaczyła.

Anna Dymna dokładnie pamięta dzień, w którym założyła fundację. Stało się to 26 września 2003 roku o godzinie 7:47. Dzisiaj nie spałam całą noc, czekając na tę godzinę - przyznała z uśmiechem.

Wspomniała, że decyzja o założeniu fundacji była "odruchem". Ja nie mam charakteru bizneswoman. Jestem tak nauczona, że słucham swoich odruchów. Miałam bardzo dobrych nauczycieli (...), super mamę i tatę, bardzo mądrych ludzi spotykałam na swojej drodze - mówiła w rozmowie z Piotrem Salakiem.

W życiu kieruję się odruchami, zwykle są one prawidłowe. Kiedyś, jako dziecko, wiadomo - odruch był, ale bez mózgu, a teraz mam odruch i wiem, jak powinnam postąpić, potem szybko włączam swój mózg. Słucham tego mózgu i on zwykle zgadza się z odruchem. Może dwa razy zrobiłam coś przeciwko odruchowi i ciężko za to płaciłam, ale na szczęście dotyczyło to wyłącznie mnie, a nie innych ludzi - stwierdziła.

Pomogli Isakowicz-Zaleski i Owsiak

Aktorka przyznała, że ogromny wpływ na założenie przez nią fundacji miał ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. 20 lat temu przyjaźniłam się z ludźmi z niepełnosprawnością intelektualną - to byli podopieczni ks. Isakowicza-Zaleskiego. Ja się z nimi zaprzyjaźniłam, pomagałam im, robiłam z nimi spektakle. Ks. Isakowicz-Zaleski zobaczył, że rybka połknęła haczyk i dał mi Medal Świętego Brata Alberta. Ale co, za darmo miałam dostać? Wtedy zabrałam się i zrobiłam "Festiwal Albertiana" - wspominała.

"Albertiana" to projekt, który Fundacja "Mimo Wszystko" organizuje co roku wspólnie z Fundacją Brata Alberta. Celem jest przede wszystkim promocja dorobku artystycznego oraz twórczej ekspresji osób niepełnosprawnych intelektualnie z całej Polski.

Dalej założycielka Fundacji "Mimo Wszystko" mówiła: Potem ksiądz miał problemy, bo była jakaś nowelizacja ustawy i 26 osób straciło prawo do korzystania z warsztatów terapii zajęciowej. Wtedy sobie pomyślałam: "Boże święty, jak to będzie? Te warsztaty terapii to jest sens ich życia". Oni kiedyś bardzo szybko umierali, bo nie byli nikomu potrzebni, a na warsztatach rysują, malują, robią meble. Każdy na swoją miarę oczywiście. Są szczęśliwi, bo są potrzebni.

Wtedy ks. Isakowicz-Zaleski powiedział: "pani coś zrobi". A ja sobie pomyślałam: "co ja mam zrobić, do domu ich wezmę?", na co on odpowiedział: "pani fundację założy". Już drugi raz wtedy usłyszałam coś takiego - dodała Anna Dymna.

Jak wspomniała, pojechała wtedy do Jerzego Owsiaka, założyciela Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który dał jej wiele rad. (Rady) dały mi odwagę do tego, że to zrobiłam. Byłam wtedy sama, nikogo nie było właściwie ze mną. Pomyślałam sobie, że zanim mi ją (fundację) zarejestrują, to jeszcze się zastanowię. Ale szybko mi to zarejestrowali. Wymyśliłam nazwę fundacji, miałam super dziewczynę, która akurat robiła dyplom na ASP i zrobiła mi wizualizację fundacji - mówiła.

Bardzo dużo ludzi wtedy mi pomogło. Zaczęło się absolutnie z potrzeby chwili. Zarejestrowaliśmy (fundację) 26 września (2003 roku), a w lutym 2004 roku już działały warsztaty terapii artystycznej. Ksiądz dał mi pomieszczenie w Radwanowicach i te 26 osób w ogóle nie zauważyło, że mieli być tak wyrzuceni poza obrzeża życia - zaznaczyła aktorka.

Specjalna piosenka na dwudziestolecie

Z okazji 20. rocznicy założenia Fundacji "Mimo Wszystko" powstała specjalna piosenka. Słowa napisał Jacek Cygan, a muzykę i urodzinowy teledysk przygotował Ralph Kaminski. Na planie specjalnego teledysku był też dziennikarz Michał Dobrołowicz.

To jest prezent, żeby zrobić to jak najlepiej i oddać hołd tej fundacji i Annie Dymnej. Robimy ponadczasowy film. Są też niesamowite spotkania z gwiazdami. Jestem zaszczycony, że fundacja chciała ze mną współpracować. Jestem zaszczycony, że jest z nami tyle osób. Chciałem zrobić ponadczasowy film, podsumowujący 20 lat fundacji - podkreśla w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Ralph Kaminski.

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego internetowego Radia RMF24

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24 na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.
Opracowanie: