„Nie ma wątpliwości, że te wybory nie były uczciwe” – stwierdziła w Rozmowie w samo południe w RMF FM Agnieszka Pomaska pytana o to, czy Andrzej Duda jest legalnie wybranym prezydentem. „Ta kampania wyborcza nie była przeprowadzona na uczciwych zasadach (…). Póki co my jesteśmy od tego, żeby uszanować każdy głos, który mówi o tym, że - albo wskazuje na to, że - wybory mogły być nieuczciwe, że dochodziło do nieprawidłowości” – dodała posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Dopytywana o tę kwestię stwierdziła: O tym czy te wybory były uczciwe, czy te procedury były uczciwe dzisiaj nie potrafię stwierdzić dlatego, że do mnie dochodzi codziennie po kilkanaście wiadomości, że dochodziło do nieprawidłowości i te nieprawidłowości miały służyć Andrzejowi Dudzie. Potwierdziła, że Komitet Wyborczy Rafała Trzaskowskiego złoży protest wyborczy.

Pomaska: Nie planujemy wyborów w Platformie Obywatelskiej


Nie planujemy wyborów w Platformie Obywatelskiej. Chociaż nie ulega wątpliwości, że Rafał Trzaskowski stał się ponadpartyjnym liderem w tych wyborach. I rzeczywiście jest bardzo duże oczekiwanie, żeby ten potencjał wykorzystał - powiedziała Agnieszka Pomaska w Rozmowie w samo południe w RMF FM. Posłanka PO dodała też, że Rafał Trzaskowski "nie ma aspiracji bycia szefem partii".

Pomaska potwierdziła także, że Koalicja Obywatelska będzie domagała się dymisji ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza. Nie mam wątpliwości, że MSZ z ministrem spraw zagranicznych na czele - nieobecnym wtedy, gdy jego interwencja, co do tego, jak odbywały się wybory za granicą była potrzeba - powinien podać się do dymisji. Zakładam, że tego nie zrobi. I wtedy złożymy wniosek o wotum nieufności - powiedziała posłanka z Pomorza.

 W rozmowie pojawił się też wątek zaproszenia do Pałacu Prezydenckiego, które Andrzej Duda wystosował do Rafała Trzaskowskiego podczas wieczoru wyborczego. W pierwszej kolejność Rafał Trzaskowski będzie chciał podziękować swoim wyborcom. Mam ograniczone zaufanie do Andrzeja Dudy - odpowiedziała Pomaska. Dodała jednak, że takie spotkanie jest możliwe: To wymaga zgrania terminów. Wiem, że (Trzaskowski - przyp. RMF FM) jest gotowy na takie spotkanie".

Marcin Zaborski zapytał też o to, czy decyzja o niewzięciu udziału w "debacie" w Końskich była słuszna? Tę decyzję Rafała Trzaskowskiego krytykował po wyborach m.in. Grzegorz Schetyna, na antenie RMF FM. "Grzegorz Schetyna nie ma racji. I już. Nie mam wątpliwości, że to była dobra decyzja" - powiedziała Pomaska.


W programie padło też pytanie o brak spotkania Rafała Trzaskowskiego z Robertem Biedroniem po pierwszej turze wyborów. Kontaktowaliśmy się po pierwszej turze z wieloma kandydatami, nie ze wszystkimi udało się spotkać. Ten kalendarz był bardzo napięty. (...) Koncentrowaliśmy się przede wszystkim na bezpośrednich spotkaniach z wyborcami. Spotkanie z Szymonem Hołownią kosztowało nas sporo czasu, żeby je zorganizować. Główną przeszkodą w tych wyborach był brak czasu i krótka kampania - odpowiedziała Pomaska.