„Idę do Brukseli, aby godnie reprezentować nasz kraj, aby walczyć o Polskę, w tym o woj. lubelskie i ścianę wschodnią. Chciałabym, żeby pieniądze, które będą szły do Polski i programy w dużej mierze były dedykowane Polsce wschodniej, wzmocnieniu granicy, bezpieczeństwa” - mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej, kandydatka w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W związku z kwestiami bezpieczeństwa na granicy Robert Mazurek dopytywał ją o sytuację na polsko-białoruskiej granicy.

Według Marty Wcisło sytuacja na polsko-białoruskiej granicy bardzo się zmieniła. Jak mówiła, jeszcze dwa lata temu, rok temu to były duży zorganizowane grupy, teraz grupy są mniejsze, ale bardziej agresywne.

Jeśli chodzi o mur na granicy, od początku mówiliśmy, że zapora jest potrzebna, ale nie może być sfinansowana w sposób nietransparentny - tak Marta Wcisło odpowiada na pytanie o mur na granicy. Posłanka KO uzasadniała, że przy budowie zapory nie było przetargów. Chcieliśmy mieć jakikolwiek wgląd w dokumenty w związku z gigantycznym finansowaniem - dodała.

Nie żałuję, że głosowałam przeciwko murowi na granicy. Chciałabym, żeby te pieniądze, które poszły z kieszeni Polaków, były wydawane uczciwie, transparentnie - tego nie wiemy - tłumaczyła.

Marta Wcisło zapewniała, że pojawiające się w mediach informacje, że w ramach wzmacniania ochrony polsko-białoruskiej granicy pojawią się tam sztuczne bagna, a teren będzie zaminowywany, to kłamstwa. Chcemy uszczelnić granicę poprzez system kamer elektronicznych, poprzez termowizję. Aby chronić naszą granicę, by nie było nielegalnych przekroczeń - mówił posłanka.

Według niej Polska powinna stosowań humanitarne zasady traktowania każdego człowieka, nie powinna stosować pushbacków. Wcisło mówiła, że była na granicy w miniony weekend, pytała pograniczników o pushbacki. Powiedziano mi, że straż graniczna nie pozwala przekraczać granicy - deklarowała. Straż graniczna nie przewozi, straż graniczna nie wpuszcza do kraju, tak mnie poinformowano - podkreśliła rozmówczyni Roberta Mazurka.

Wcisło o CPK: Jestem przeciwna temu, aby straciły lotniska regionalne

Robert Mazurek pytał Martę Wcisło, czy Polska potrzebuje Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jeśli chodzi o kwestie związane z kolejnictwem, to tak, jeśli chodzi o kwestie związane z lotnictwem - to trudno powiedzieć, w zależności od tego, jak wyjdzie audyt, ale na pewno nie powinno być to kosztem lokalnych portów lotniczych - deklarowała posłanka. Chciałabym mieć konkretne dane, ile to będzie kosztować. Jestem przeciwna temu, aby straciły lotniska regionalne - stwierdziła.

W Porannej rozmowie w RMF FM padło pytanie o sejmową podkomisję stałą ds. modernizacji i rozwoju policji, straży granicznej, straż pożarnej i Służby Ochrony Państwa. Marta Wcisło jest przewodniczącą tej podkomisji, która działa od marca. Robert Mazurek wyliczył, że posłanka dostała niespełna 4 tys. zł za działanie komisji, która spotkała się na razie raz. Wcisło twierdzi, że odbyły się już trzy posiedzenia komisji. Następne ma być jutro.

"Przepraszam mężu kochany, ale taka jest prawda"

Kolejnym wątkiem, który poruszył Robert Mazurek, była sprawa mediów publicznych i spadek jej oglądalności. Trudno jest odbudować w przeciągu kilku miesięcy to, co zostało zniszczone przez ostatnie osiem lat - stwierdziła. Na pewno trzeba pracować nad oglądalnością - przyznała. W mediach publicznych jest mniej polityków i mniej polityki - stwierdziła. Wcisło zaprzeczyła informacjom "Gazety Wyborczej", że to ona stoi za nominacją Piotra Adamczuka na szefa TVP w Lublinie. Jak dodała, nie rządzi telewizją w Lublinie, rządzi jedynie w domu. Przepraszam mężu kochany, ale taka jest prawda - dodała.

 

 

Opracowanie: