Międzynarodowy Dzień Higieny Jamy Ustnej dziś w kalendarzu. Przy tej okazji obalamy popularne, stomatologiczne mity. Jeden z nich dotyczy mycia zębów bezpośrednio po każdym posiłku - mówi w rozmowie z RMF FM stomatolog, doktor Marcin Aluchna.

Michał Dobrołowicz: Panie doktorze, jakie są najpowszechniejsze mity związane ze stomatologią? Takie, które można łatwo obalić?

Dr Marcin Aluchna: Trzeba byłoby stworzyć całą mitologię w tym momencie. (śmiech) Jednym z zaleceń, które są źle realizowane jest mycie zębów bezpośrednio po posiłku. Zwłaszcza po kwaśnych produktach powinniśmy jamę ustną przepłukać, aby szkliwo, które uległo demineralizacji miało szansę ulec remineralizacji. Dopiero potem szczotkujemy zęby. Pasty - zwłaszcza wysokoabrazyjne - mogą łatwo uszkodzić szkliwo. Pamiętam, jak od jednej z pacjentek usłyszałem kiedyś "Jedna ciąża, jeden ząb". Chcę zaznaczyć, że jest szansa przeżyć całe życie i zachować zęby zdrowe. Zęby stałe mogą starczyć nam na całe życie.

Nie myjemy zębów tuż po posiłku? Przepłukujemy je wodą?

Tak, zdecydowanie. Jeżeli posiłek był kwaśny, jeśli jedliśmy owoce to zawarte w nich kwaśne soki owocowe mogły demineralizować szkliwo. Jabłka można oczywiście jeść na złość pewnemu politykowi, ale należy zachować umiar. Jabłka i inne kwaśne owoce w połączeniu z wysoce abrazyjnymi elementami diety mogą uszkadzać tkanki i jest to jeden z przyczynków rozwoju chorób tzw. niepróchnicowego pochodzenia.

To może być zwykła woda - niegazowana, do przemycia?

Zdecydowanie tak, niegazowana, nawet kranówa, tylko po to, żeby wypłukać buzię, byle nie pić. Inna metoda to pasta do zębów. Ja jestem powściągliwy, bo pasta generuje akt żucia, czyli kontakt zębów z zębami przeciwstawnymi. Chociaż zbawienne wydzielanie śliny nie ulega tutaj wątpliwości. 

Nie wiemy, jak myć zęby

94 proc. Polaków sądzi, że zjedzenie jabłka zastępuje umycie zębów - wykazało ostatnie badanie. Potwierdza to niską świadomość naszego społeczeństwa na temat higieny jamy ustnej - oceniają eksperci z okazji obchodzonego 20 marca Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej.

Badanie zrealizowane na próbie ogólnopolskiej 1 079 osób w ostatnim kwartale 2014 r. na zlecenie jednego z producentów past do zębów i innych produktów do higieny jamy ustnej wykazało również, że jedna czwarta Polaków szczotkuje zęby zaledwie raz dziennie. Tymczasem eksperci zalecają, by robić to co najmniej dwa razy na dzień - rano i wieczorem - przez 2-3 minuty.

O niskim stanie wiedzy Polaków na temat higieny jamy ustnej może też świadczyć fakt, że w najnowszym badaniu ponad 90 proc. ankietowanych osób uznało za nieprawdziwe stwierdzenie, iż fluor - obecny w pastach do zębów i wielu innych produktach do higieny jamy ustnej - wzmacnia szkliwo zębów. 

(md)