Poznajcie mistrza świata w liczbie nóg. Naukowcy z Uniwersytetu Arizony odkryli stawonoga, który ma aż... 750 kończyn. Nowy rekordzista pobił dotychczasowego, pochodzącego z Puerto Rico o zaledwie osiem nóg. Jak się przypuszcza i jego rekord długo się nie obroni. Rekordową stonogę opisuje na swej stronie internetowej czasopismo "ZooKeys".

Białego stawonoga znaleziono na bardzo małym obszarze w północnej Kalifornii. Nazwano go "lllacme plenipes". Przy olbrzymiej liczbie nóg nie może się pochwalić szczególnie dużymi rozmiarami. Ma zaledwie od 1 do 3 centymetrów długości.

Na obszarze o powierzchni 4,5 kilometra kwadratowego, w ciągu roku znaleziono zaledwie 17 osobników nieznanego wcześniej gatunku. Były w różnych etapach rozwoju. Znajdowały się w glebie na głębokości do 15 centymetrów lub na powierzchni.

Co ciekawe, badania genetyczne wskazują, że ich najbliższym krewnym jest stawonóg mieszkający w Południowej Afryce. Najwyraźniej ich losy sięgają ponad 200 milionów lat wstecz, kiedy mieszkały na superkontynencie, Pangei.

Naukowcom nie udała się hodowla "lllacme plenipes" w laboratorium. Jak sądzą, nie byli w stanie znaleźć odpowiedniego dla tego stawonoga pożywienia.