Mężczyźni o niskim głosie mają większe powodzenie u pań, mimo że uchodzą za mniej wiernych. Kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetu McMaster tłumaczą na łamach czasopisma "Personality and Individual Differences" ten paradoks. Ich zdaniem niski, bardziej męski głos jest dla kobiet na tyle atrakcyjny, że gotowe są przejściowo obniżyć swoje wymagania.

Brzmienie głosu ma oczywisty wpływ na to, jak postrzegamy drugą osobę. Badacze z Uniwersytetu McMaster postanowili sprawdzić, dlaczego kobiety zdają się bardziej interesować mężczyznami o niskim głosie. Grupie 87 kobiet prezentowano męskie głosy elektronicznie zmienione tak, by brzmieć wyżej lub niżej, niż w rzeczywistości. Przy okazji pytano, które należą do mężczyzn bardziej godnych zaufania, które do mężczyzn, z którymi chciałyby związać się na krótko lub na dłużej.

Wyniki eksperymentu potwierdziły, że niski męski głos nie budzi u kobiet przesadnego zaufania. Mężczyzn o takim głosie oceniają jako tych, którzy częściej zdradzają. Nie zmienia to jednak faktu, że są nimi bardziej zainteresowane. Ponieważ wskazują na nich, jako na kandydatów do przelotnego związku, najwyraźniej gotowe są skupić się na zaletach, a przymknąć oko na męskie wady. Oczywiście przelotnie.