Jerzy Brzęczek wysłał powołania na wrześniowe mecze piłkarskiej kadry. Na razie do zawodników z klubów zagranicznych.

Jak poinformował PZPN, ostateczna kadra - wraz z powołaniami zawodników z polskiej ligi - zostanie ogłoszona 24 sierpnia.

Powołanie dostało 4 bramkarzy w tym dawno nie widziany na zgrupowaniu Bartłomiej Drągowski, czyli piłkarz Fiorentiny.

W gronie obrońców zaskakiwać może Sebastian Walukiewicz. To młody zawodnik, który ostatnio regularnie występował we włoskim Cagliari Calcio. To z pewnością duży talent jeśli chodzi o grę na środku defensywy.

Poza tym są liderzy drużyny, czyli chociażby Kamil Glik, Grzegorz Krychowiak czy Robert Lewandowski.

We wrześniu zagramy dwa mecze w Lidze Narodów. To będą spotkania wyjazdowe z Bośnią i Hercegowiną oraz z Holandią.

Kadra na mecze z Holandią oraz Bośnią i Hercegowiną:Bramkarze: Bartłomiej Drągowski (AC Fiorentina, Włochy), Łukasz Fabiański (West Ham United, Anglia), Łukasz Skorupski (FC Bologna, Włochy), Wojciech Szczęsny (Juventus Turyn, Włochy).

Obrońcy: Jan Bednarek (Southampton FC, Anglia), Bartosz Bereszyński (Sampdoria Genua, Włochy), Kamil Glik (Benevento Calcio, Włochy), Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów, Ukraina), Arkadiusz Reca (SPAL Ferrara, Włochy), Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa, Rosja), Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio, Włochy).

Pomocnicy: Przemysław Frankowski (Chicago Fire, USA), Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty, Kazachstan), Kamil Grosicki (West Bromwich Albion, Anglia), Damian Kądzior (Dinamo Zagrzeb, Chorwacja), Mateusz Klich (Leeds United, Anglia), Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw Moskwa, Rosja), Karol Linetty (Sampdoria Genua, Włochy), Sebastian Szymański (Dynamo Moskwa, Rosja), Piotr Zieliński (SSC Napoli, Włochy).

Napastnicy: Robert Lewandowski (Bayern Monachium, Niemcy), Arkadiusz Milik (SSC Napoli, Włochy), Krzysztof Piątek (Hertha Berlin, Niemcy).
Lista rezerwowa: Adam Buksa (New England Revolution, USA), Thiago Cionek (SPAL Ferrara, Włochy), Damian Szymański (AEK Ateny, Grecja), Szymon Żurkowski (FC Empoli, Włochy).

Brzęczek przyglądał się piłkarzom grającym w Polsce

Ostateczne decyzje selekcjoner ogłosi 24 sierpnia. Z informacji PAP wynika, że z polskiej ligi powołanie otrzyma prawdopodobnie pięciu piłkarzy. Łącznie kadra ma liczyć maksymalnie 27-28 zawodników.

Jest też tzw. lista rezerwowa, jednak ci zawodnicy: Adam Buksa, Thiago Cionek, Damian Szymański i Szymon Żurkowski, będą mogli dołączyć do kadry tylko w razie jakiegoś nagłego przypadku.

Brzęczek oglądał zawodników w spotkaniach ekstraklasy, która zakończyła sezon 19 lipca. Nie mógł jeździć na mecze lig zagranicznych, ponieważ w zdecydowanej większości krajów rozgrywki toczyły się przy pustych trybunach. Ponadto ograniczono podróżowanie w celu uniknięcia niepotrzebnego ryzyka.

Przygotowania logistyczne do wrześniowych meczów rozpoczęły się już dwa miesiące wcześniej. W lipcu do Holandii oraz Bośni i Hercegowiny udała się ekipa administracyjno-logistyczna PZPN, aby sprawdzić na miejscu warunki i ustalić szczegóły pobytu kadry narodowej.

Byliśmy w Amsterdamie oraz Sarajewie i Zenicy. To tradycyjne wyjazdy, mające na celu sprawdzenie wielu kwestii, m.in. hoteli, ale gościliśmy także na tamtejszych lotniskach, gdzie omawialiśmy warunki przylotów i odlotów naszej reprezentacji. Byliśmy również na obu stadionach, na których przyjdzie nam rozegrać mecze - powiedział rzecznik prasowy PZPN Jakub Kwiatkowski, który w reprezentacji pełni funkcję tzw. team menedżera.

Kibice będą na trybunach?

To, czy oba wrześniowe spotkania odbędą się z kibicami, zależy od decyzji rządowych w poszczególnych krajach. Nie wiadomo na razie, jakie będę ostateczne ustalenia. Bardzo ważne zdanie w tej kwestii ma UEFA, która - jak powtórzył teraz Kwiatkowski - na ten moment przyznaje, że wszystkie mecze rozgrywane pod jej egidą do odwołania mają się odbywać bez udziału publiczności.

W lipcu rzecznik prasowy PZPN zapowiedział, że w związku z pandemią wrześniowe zgrupowanie reprezentacji Polski, które rozpocznie się w Warszawie, będzie wyglądać zupełnie inaczej niż poprzednie. Jak teraz przyznał, nic się w tej kwestii nie zmienia.

Kontakt z osobami z zewnątrz będzie wykluczony. Tradycyjne konferencje prasowe z selekcjonerem przeprowadzimy w formie wideo. Po meczu z Holandią zostaniemy jeszcze na dwie noce w Amsterdamie, a później polecimy bezpośrednio do Bośni i Hercegowiny. Po obu wrześniowych meczach nie będzie tzw. strefy mieszanej, gdzie dziennikarze przeprowadzają wywiady z piłkarzami. Takie są wytyczne ze strony UEFA - zaznaczył rzecznik reprezentacji.

UEFA stworzyła specjalny "medical protocol", czyli liczący kilkadziesiąt stron protokół medyczny, opracowany przez fachowców w dziedzinie m.in. zdrowia i zawierający wszelkie wytyczne. Obszerny dokument otrzymały wszystkie federacje, a także kluby, które będą uczestniczyć w europejskich pucharach.

Przed każdym meczem, w domu i wyjeździe, wszyscy zawodnicy, sztab i osoby pomagające kadrze przejdą badania na COVID-19. Są one finansowane przez europejską federację - zauważył Kwiatkowski.

Czeka nas piłkarska jesień

Jeżeli wszystko odbędzie się zgodnie z planem, piłkarzy reprezentacji Polski czeka intensywna jesień.

Po wrześniowych meczach w LN, w październiku rozegrają trzy spotkania u siebie - towarzyskie z Finlandią w Gdańsku oraz dwa w Lidze Narodów - z Włochami (również w Gdańsku) i z Bośniakami we Wrocławiu.

Podobny "trójmecz" będzie w listopadzie, gdy kadrę czeka towarzyska konfrontacja z Ukrainą na Stadionie Śląskim, następnie rewanż z Italią w Lidze Narodów na Stadio Olimpico w Rzymie, a na zakończenie zmagań w tych rozgrywkach potyczka, ponownie w Chorzowie, z Holandią.

Biało-czerwoni w pierwszej edycji Ligi Narodów (2018/19) spadli z Dywizji A, jednak dzięki reformie rozgrywek i poszerzeniu najwyższej dywizji z 12 do 16 drużyn utrzymali się w niej, podobnie jak Niemcy, Chorwacja oraz Islandia.

Dywizje A, B i C składają się z czterech grup, a najniższa D - tylko z dwóch. Zwycięzcy grup najwyższej dywizji awansują do turnieju finałowego (Final Four), zaplanowanego na 2-6 czerwca 2021. Polska stara się o rolę jego gospodarza.