Reprezentacja Austrii triumfowała w sobotnim konkursie drużynowym Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Willingen. Na kolejnych stopniach podium stanęli Norwegowie i Finowie. Polacy spisali się słabo zajmując ósme miejsce.

Najlepszy skok finałowej serii konkursu - 143,5 metra - mógł zapisać na swoim koncie Austriak Thomas Morgenstern. Tuż za nim w klasyfikacji skoczków znaleźli się Fin Ville Larinto i Norweg Roar Ljoekelsoey. Adam Małysz poprawił nieco pozycję z serii pierwszej konkursu i po skoku na 117,5 metra zajął ostatecznie 15. miejsce. Pozostali polscy skoczkowie zakończyli rywalizację w trzeciej dziesiątce stawki.

Po pierwszej serii konkursu w Willingen prowadziła reprezentacja Norwegii. Najdłuższy skok tej serii - 142,5 metra - oddał Fin Ville Larinto. Drugie miejsce zajął wśród skoczków Austriak Thomas Morgenstern, który wylądował na 140 metrze. Trzeci - z identyczną odległością, ale słabszymi notami za styl - był Norweg Anders Bardal. Najlepszy wśród Polaków Adam Małysz zajął z wynikiem 127,5 metra dopiero 17. pozycję. Dwa i pół metra bliżej lądował Stefan Hula. Odległość 121 metrów uzyskali natomiast Rafał Śliż i Kamil Stoch.

Najdłuższy skok serii próbnej przed drużynowym konkursem Pucharu Świata w niemieckim Willingen oddał Ville Larinto. Fin wylądował na 140. metrze. Adam Małysz uzyskał wynik 133 metrów. Półtora metra bliżej lądował Rafał Śliż. Znacznie słabiej spisali się dwaj pozostali reprezentanci Polski - Kamil Stoch i Stefan Hula.

Drugi wynik serii próbnej przed konkursem drużynowym - 139 metrów - uzyskał Norweg Tom Hilde, trzeci był Austriak Wolfgang Loitzl, który oddał skok na odległość 137,5 metra.

Czterech polskich skoczków wystąpi również w niedzielnym - indywidualnym - konkursie Pucharu Świata w niemieckim Willingen. Piątkowe kwalifikacje wygrał Austriak Marcus Eggenhofer, który skoczył 131,5 metra. Najlepszy wśród biało-czerwonych Adam Małysz uzyskał odległość 125,5 metra i zajął siódme miejsce.

Drugi wynik kwalifikacji miał Norweg Roar Ljokelsoey, który skoczył 129,5 metra, a trzeci był Japończyk Daiki Ito, który wylądował na 127 metrze. Kamil Stoch za skok na odległość 120 metrów został sklasyfikowany na 14. miejscu. Rafał Śliż był 27., a Stefan Hula 38.

Z zawodników zajmujących czołowe dziesięć pozycji w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, którzy nie musieli brać udziału w eliminacjach, najdalej skoczył Fin Harri Olli - 134 metry. W kwalifikacjach, podobnie jak w treningach, nie wzięli udziału lider i wicelider Pucharu Świata Austriak Gregor Schlierenzauer i Szwajcar Simon Ammann oraz Fin Ville Larinto.

Wyniki końcowe drużynowego konkursu PŚ w Willingen:

1. Austria 902,9 pkt
2. Norwegia 901,2 pkt
3. Finlandia 793,2 pkt
4. Niemcy 778,7 pkt
5. Japonia 750,8 pkt
6. Rosja 732 pkt
7. Czechy 707,4 pkt
8. POLSKA 690,1 pkt