Polskie siatkarki pokonały Kubę 3:1 (25:15, 25:21, 23:25, 25:20) w ostatnim meczu drugiego turnieju eliminacyjnego World Grand Prix (grupa E) rozgrywanego w Zielonej Górze. Dla biało-czerwonych to trzecie zwycięstwo w tegorocznym cyklu. Podopieczne Alojzego Świderka czeka teraz wyprawa do Hongkongu, gdzie zagrają z Chinami, Dominikaną oraz Kazachstanem.

Po pierwszych dwóch setach wydawało się, że podopieczne Alojzego Świderka wygrają bez większych problemów. Mocna zagrywka i solidna gra w obronie wystarczały na młodziutkie Kubanki. Mądrze grą polskiego zespołu kierowała Milena Radecka, a w ataku skutecznością imponowała Katatarzyna Konieczna.

Małej zadyszki Polki dostały pod koniec drugiej partii, gdy na tablicy pojawił się remis 17:17. Dzięki m.in. precyzyjnym serwisom Klaudii Kaczorowskiej i kilku udanym blokom, Polki zdobyły sześć "oczek" z rzędu, przesądzając losy seta.

Kubanki jednak nie zmierzały ułatwiać zadania gospodyniom i z każdą akcją rozkręcały się, pokazując siatkówkę na przyzwoitym poziomie. Polki nie potrafiły powstrzymać ataków Yoany Palacios oraz Kenii Carcaces i w końcówce przegrywały już 18:24. Na zagrywce pojawiła Anita Kwiatkowska i biało-czerwone zaczęły odrabiać straty. Pościg nastąpił jednak trochę za późno, bowiem po obronie pięciu setboli, atak Wilmy Salas okazał się już skuteczny.

W czwartej partii na początku trwała wyrównana gra, ale od pierwszej przerwy technicznej uwidoczniła się przewaga polskiego zespołu, w którym oprócz Koniecznej (15 pkt), na wyróżnienie zasługuje postawa Karoliny Kosek (15) oraz Bereniki Okuniewskiej (14).

Polska - Kuba 3:1 (25:15, 25:21, 23:25, 25:20)

Polska: Milena Radecka, Anna Podolec, Berenika Okuniewska, Klaudia Kaczorowska, Karolina Kosek, Katarzyna Konieczna, Paulina Maj (libero) oraz Magdalena Saad, Joanna Wołosz, Anita Kwiatkowska, Zuzanna Efimienko.

Kuba: Yusidey Silie, Wilma Salas, Rosanna Giel, Yoana Palacios, Kenia Carcaces, Daymara Lescay, Emily Borrell (libero), Ana Lidia Cleger, Leanny Castaneda, Yanelis Santos.