Dwukrotny srebrny medalista olimpijski (2000, 2008) w podnoszeniu ciężarów w kategorii 94 kg Szymon Kołecki nie wystartuje w mistrzostwach świata, które w listopadzie odbędą się w Paryżu. Nie weźmie też udziału we wcześniejszych mistrzostwach kraju.

O swojej decyzji Kołecki zawiadomił oficjalnie Polski Związek Podnoszenia Ciężarów. Pismo skierowane przez zawodnika do PZPC odczytano podczas wyjazdowego posiedzenia prezydium związku w Ciechanowie, gdzie w poniedziałek rozpoczną się mistrzostwa Europy U17.

W piśmie Kołecki informuje, że nie jest w stanie przygotować się do startu w tym roku. Jednym z powodów jest przedłużająca się rehabilitacja po operacjach, jakie przeszedł w związku z kontuzjami, drugim - wykluczenie go z początkiem tego roku z klubu "Londyn 2012", co wiązało się także z odebraniem stypendium.

Szymon Kołecki zadeklarował także, że nie planuje jeszcze zakończenia kariery sportowej i jeśli stworzone zostaną mu "odpowiednie warunki", będzie chciał od początku przyszłego roku kontynuować przygotowania do startu w igrzyskach olimpijskich w Londynie w przyszłym roku.