Stade de Suisse Wankdorf w Bernie to jedna z czterech szwajcarskich aren piłkarskich mistrzostw Europy. Zostaną tam rozegrane trzy spotkania fazy grupowej Euro 2008; Holandia spotka się kolejno z Włochami (9.06), Francją (13.06) i Rumunią (17.06).

Stadion w liczbach:

• Pojemność: 31 783 miejsc

• Koszt budowy: 350 mln franków

• Odległość od lotniska: 15 km

• Odległość od centrum miasta: 3 km

Stade de Suisse Wankdorf to drugi pod względem wielkości stadion w Szwajcarii. Na co dzień swoje mecze rozgrywa na nim zespół BSC Young Boys Berno.

Berneński stadion to nie tylko murawa i 32 tysiące krzesełek, ale także liczne sklepy, restauracje, hotel i szkoła. To wszystko bowiem mieści się w licznych pomieszczeniach znajdujących się wokół boiska. Co ciekawe, na dachu obiektu umieszczono baterie słoneczne, które rocznie są w stanie wytworzyć energię potrzebną do ogrzania 400 domów.

Stade de Suisse Wankdorf stanął na gruzach dwóch swoich poprzedników. Pierwszy stadion wybudowano w tym miejscu w 1925 roku. Niespełna 30 lat później przy okazji mistrzostw świata powstała nowa arena. Stadion Wankdorf przeszedł do historii futbolu – w finale mundialu Niemcy wygrali z faworytem; pokonali jedenastkę Węgier 3:2.

O budowie nowego stadionu zdecydowano w 1997 roku. Wyburzanie wcześniejszej konstrukcji rozpoczęto jednak dopiero 4 lata później; prace przy nim trwały do 2004 roku. I choć stadion był gotowy, to jeszcze rok temu nie było pewne, że właśnie na Stade de Suisse Wankdorf odbędą się mistrzowskie rozgrywki. W tej sprawie głos musieli zabrać mieszkańcy.

Na potrzeby Euro 2008 zostanie ułożona nowa murawa z naturalnej trawy, która zastąpi używaną na co dzień nawierzchnię sztuczną.