Polskie siatkarki przegrały z Brazylijkami 0:3 (16:25, 25:27, 16:25) w swoim ostatnim meczu turnieju World Grand Prix w Tajpej. Obie drużyny już wcześniej zapewniły sobie awans do zawodów finałowych, które odbędą się w dniach 25-29 sierpnia w chińskim Ningbo.

Obydwa zespoły spisywały się jak do tej pory najlepiej w rundzie kwalifikacyjnej World Grand Prix - przed dzisiejszym meczem miały po siedem zwycięstw i po jednej porażce. Bezpośrednie spotkanie pokazało jednak, że drużyna Jerzego Matlaka nie jest jeszcze w stanie zagrozić mistrzyniom olimpijskim.

Polki momentami prowadziły równorzędną walkę z utytułowanymi rywalkami, ale zdarzały im się momenty przestoju. Tak było w pierwszym secie, gdy w połowie partii straciły siedem punktów z rzędu i w efekcie wysoko przegrały 16:25. W drugim, najlepszym secie w wykonaniu biało-czerwonych, Brazylijki wygrywały już 24:22. Wtedy jednak trzy kolejne punkty zdobyły Polki i to one miały piłkę setową. Nie zdołały jej wykorzystać i przegrały 25:27. W trzeciej partii Brazylijki szybko uzyskały kilkupunktowe prowadzenie i pewnie zwyciężyły 25:16.

Teraz obydwa zespoły przeniosą się do Ningbo. Oprócz w nich w turnieju finałowym zagrają Chinki, Amerykanki, Japonki i Włoszki.

Polska: Katarzyna Gajgał, Milena Sadurek, Katarzyna Skowrońska-Dolata, Agnieszka Bednarek-Kasza, Anna Barańska, Karolina Kosek, Mariola Zenik (libero) oraz Joanna Kaczor, Katarzyna Zaroślińska, Berenika Okuniewska, Joanna Staniucha-Szczurek.