Reprezentacja Polski siatkarek spotkała się na pierwszym zgrupowaniu w Szczyrku. Selekcjoner Jerzy Matlak, choć do dyspozycji ma tylko 13 zawodniczek. "Skończył się sezon ligowy i z tej "dwudziestki", którą powołałem sześć tygodni temu na Puchar Jelcyna, wiele zawodniczek zdążyło przejść operację i przechodzi rehabilitację" - powiedział trener.

W sumie to jest normalne, że gdy kończą się rozgrywki, kluby wysyłają swoje zawodniczki na leczenie czy nawet na operację. Niektóre z nich jak Maja Tokarska, Ewelina Sieczka czy Gabriela Wojtowicz są wykluczone z treningów na sześć osiem tygodni. Zdrowie, które dla klubów jest na pierwszym planie, w poważny sposób ograniczyło mi liczbę osób. Do tego dochodzą sprawy niezwiązane ze zdrowiem. Zawodniczki się uczą, piszą zaległe prace magisterskie. Jeśli tego nie zrobią w tym roku, to je ze studiów wyrzucą. Co miałem zrobić - musiałem się zgodzić na późniejszy przyjazd. W tej chwili mam do dyspozycji tylko 13 dziewczyn zamiast 20 - wyjaśnił szkoleniowiec.

Ta trzynastka, która dotarła do Szczyrku to: Anita Kwiatkowska, Katarzyna Konieczna, Berenika Okuniewska, Paulina Maj, Magdalena Saad, Sylwia Wojcieska, Zuzanna Efimienko, Krystyna Strasz, Aleksandra Kruk, Joanna Wołosz, Milena Sadurek-Radecka, Klaudia Kaczorowska i Kinga Kasprzak. Prawdopodobnie taki właśnie skład selekcjoner zabierze na początku lipca do Jekaterynburga na Puchar Jelcyna.

Nie załamujemy rąk. Wierzymy, że te dziewczyny, które są na zgrupowaniu, dadzą radę. Awaryjne powołania nie wchodzą w rachubę. Kluby już nie trenują, wysłały swoje dziewczyny na urlopy. Do tego dochodzi problem z wizami do Rosji, które tym nowym zawodniczkom trzeba byłoby załatwić - tłumaczył Matlak.

Nowym asystentem Matlaka został Wiesław Popik, który w poprzednim sezonie prowadził Organikę Budowlani Łódź, ale w trakcie rozgrywek zastąpiła go Małgorzatę Niemczyk. Dotychczasowy drugi trener reprezentacji Piotr Makowski objął Delektę Bydgoszcz i zrezygnował z pracy w 

kadrze.

Kadra w Szczyrku trenować będzie przez najbliższy tydzień. W dniach 5-10 lipca biało-czerwone wezmą udział w Pucharze Jelcyna w Jekaterynburgu, gdzie Polki zmierzą się z Holandią i Brazylią. W drugiej grupie rywalizować będą Rosja, Ukraina i Chiny.

Po turnieju, 15 lipca reprezentantki ponownie spotkają się w Szczyrku, gdzie będą przygotowywać się do cyklu World Grand Prix. Pierwsze dwa turnieje rozegrane zostaną w Polsce - Bydgoszczy (5-7 sierpnia) i Zielonej Górze (8-10 sierpnia).