Polskie szpadzistki po raz pierwszy w historii zostały mistrzyniami Europy. "Biało-czerwony" zespół w składzie: Magdalena Piekarska, Danuta Dmowska-Andrzejuk, Ewa Nelip, Małgorzata Stroka, w finale turnieju drużynowego w Lipsku pokonał Włoszki 35:30.

Polki w 1/8 finału jako najwyżej rozstawiona drużyna miały tzw. wolny los. W ćwierćfinale nasze zawodniczki pokonały drużynę Szwecji 45:36, a w półfinale wygrały z Niemkami 27:26.

Drużyna szpadzistek po raz szósty w historii zdobyła medal ME, ale pierwszy raz złoty. Z poprzednich pięciu dwa były srebrne, a trzy brązowe.

To trzeci medal wywalczony przez polskich szermierzy na ME w Lipsku. Wcześniej srebro indywidualnie zdobyła Piekarska, a na najniższym stopniu podium stanął szpadzista Radosław Zawrotniak.