Rafael Nadal niekwestionowanym królem Paryża! Hiszpan po raz siódmy w karierze zwyciężył w wielkoszlemowym turnieju na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa (pula nagród 18,817 mln euro). W finale tenisista z Majorki pokonał Serba Novaka Djokovica 6:4, 6:3, 2:6, 7:5.

Mecz rozpoczął się wczoraj po południu, ale tuż przed godziną 19 został przerwany z powodu ulewnego deszczu. Po raz ostatni taka sytuacja miała miejsce w 1973 roku.

Początek finałowego starcia należał do Nadala (3:0). Hiszpan grał bezbłędnie, natomiast Djokovic zupełnie nie mógł złapać właściwego rytmu. Serb jednak zdołał się pozbierać i od stanu 0:3 zdobył trzy kolejne gemy, by w siódmym ponownie pozwolić się przełamać. Tym razem przewagę "breaka" Nadal utrzymał do końca. Rozstrzygnął losy pierwszej partii wynikiem 6:4.

Również w drugim secie tenisiści grali "zrywami". Najpierw prowadził Hiszpan 2:0, po czym było 3:2 dla Djokovica. Jednak po kilkunastu minutach Serb przegrywał już 3:5. Wtedy rozpadało się i sędzia przerwał finał. Grę wznowiono po półgodzinnej przerwie. Nadal od razu przełamał serwis tenisisty z Belgradu, wygrywając tym samym seta 6:3. W czwartej partii od razu Hiszpan od razu wyszedł na prowadzenie (2:0), ale potem przegrał osiem kolejnych gemów.

Przy stanie 2:1 dla Djokovicia w czwartej odsłonie nad Paryżem zebrały się czarne chmury. Wówczas zapadła decyzja, że mecz zostanie dokończony w poniedziałek. Dzisiaj Nadal od razu odrobił stratę przełamania. Później gra toczyła się zgodnie z regułą własnego podania, do stanu 6:5 dla Hiszpana. Wtedy Serb znalazł się w opałach i przy pierwszym meczbolu popełnił podwójny błąd serwisowy. Finał trwał w sumie trzy godziny i 49 minut.

Siódme zwycięstwo Hiszpana

Hiszpan w Paryżu przegrał tylko jeden mecz, w czwartej rundzie (1/8 finału) w 2009 roku ze Szwedem Robinem Soederlingiem. Dzisiaj wygrał w stolicy Francji 49. spotkanie! Zwycięstwo pozwoliło mu obronić 2000 punktów do rankingu ATP World Tour, w którym jest wiceliderem. Dostał także premię w wysokości 1,25 miliona euro.

Dzisiejsze zwycięstwo jest dla Nadala siódmym triumfem na kortach imienia Rolanda Garrosa. Tym samym Hiszpan pobił rekord Borga w liczbie zwycięstw.