Bez niespodzianek zakończyły się finały pływackich mistrzostw Europy w Budapeszcie. Jedyną Polką walczącą o medale była Alicja Tchórz. Zawodniczka Słowianki Gorzów Wielkopolski zajęła szóste miejsce w wyścigu na 200 m stylem grzbietowym.

Wynik Tchórz to 2.11,67. Wygrała Brytyjka Elizabeth Simmonds (2.07,04). Srebro dla jej rodaczki Gemmy Spofforth (2.08,25), a brąz zdobyła Hiszpanka Duan Da Rocha Marce (2.10,46).

Ozdobą drugiego dnia zmagań na Wyspie Małgorzaty był rekord Europy Camille'a Lacourta w finałowym wyścigu na 100 m stylem grzbietowym. Francuz czasem 52,11 o 0,16 s poprawił poprzedni najlepszy rezultat, należący od sierpnia 2009 roku do Niemca Helge Meeuwa. Na drugim miejscu uplasował się jego rodak Jeremy Stravius (53,44), a trzeci był Brytyjczyk Liam Tancock (53,86).

W rywalizacji na 50 m stylem motylkowym bezkonkurencyjny był Rafael Munoz Perez. Złoty medal dał Hiszpanowi wynik 23,17. Srebro dla Francuza Fredericka Bousqueta (23,41), brąz przypadł Rosjaninowi Jewgienijowi Korotyszkinowi (23,43).

Podczas sesji wieczornej dwoje Polaków zapewniło sobie udział w środowych finałach. Katarzyna Wilk z ósmym czasem dokonała tego w wyścigu na 100 m kraulem, a wynikiem 54,95 ustanowiła rekord Polski. Najszybsza była Szwedka Sarah Sjoestroem (54,01).

Ósmy czas (2.00,89) miał także Marcin Tarczyński w konkurencji 200 m stylem zmiennym. Półfinały wygrał faworyt gospodarzy Węgier Laszlo Cseh (1.58,33).

Rano start w zmaganiach o medale na 1500 m kraulem zapewnili sobie Przemysław Stańczyk (4. czas eliminacji) i Mateusz Sawrymowicz (6. czas eliminacji).