Biało-czerwone siatkarki zmiażdżyły Hiszpanię i są blisko zwycięstwa w grupie B mistrzostw Europy! Wczoraj Polki pokonały rywali 3:0 (25:15, 25:15, 25:8) i zostały drugim zespołem siatkarskiego Euro, który w czterech meczach nie zanotował do tej pory porażki. Podobnym osiągnięciem do wtorkowego popołudnia mogą pochwalić się tylko Turczynki. Jutro biało-czerwone zagrają z Bułgarkami o zwycięstwo w grupie B.

Zdjęcie ilustracyjne /Andrzej Grygiel /PAP

Biało-czerwone znakomicie spisują się w mistrzostwach Europy w siatkówce, dotychczas straciły tylko dwa sety i są jedynym niepokonanym zespołem w grupie B. Jeśli zajmą pierwszą lokatę, wówczas w 1/8 finału zagrają z czwartym zespołem z grupy D, a będzie nim najprawdopodobniej Szwecja.

Hiszpania chyba wystrzelała się w meczu z Grecją. Chyba złamaliśmy przeciwnika w pierwszym secie, kiedy miał jeszcze ochotę do gry. Później było coraz łatwiej. Szansę gry dostały praktycznie wszystkie zawodniczki i jestem z tego bardzo zadowolony - cieszył się po meczu selekcjoner Jacek Nawrocki.

Wczoraj na boisku pojawiła się m.in. Martyna Czyrniańska. Osiemnastoletnia siatkarka debiutowała już w seniorskiej kadrze, ale mecz z Hiszpanią był jej pierwszym występem na seniorskim Euro.

Nie pamiętam swojej pierwszej akcji. Jeśli chodzi o wejście na boisko w pierwszym secie, to mam pustkę przed oczami. Dopiero w drugim secie obudziłam się i wiedziałam już co się dzieje, bo naprawdę bardzo się stresowałam. Dziewczyny bardzo mnie wspierały i z akcji na akcje było coraz lepiej - mówiła Czyrniańska.

Polki wśród niezwyciężonych

Do tej pory sześć reprezentacji nie doznało jeszcze porażki w mistrzostwach Europy. Oprócz Polek, komplet zwycięstw na koncie mają Serbki, Chorwatki, Włoszki, Turczynki i Holenderki. Z tego grona jednak tylko Turczynki (podobnie jak Polki) rozegrały już cztery mecze. Nieoczekiwanej porażki doznały Rosjanki, które w spotkaniu przeciwko Belgii prowadziły już 2:0. Świetna skuteczność Britt Herbots (32 pkt) sprawiła, że role w tym spotkaniu się odwróciły i ostatecznie Belgijki wygrały 3:2.

Podobnie jak dwa lata temu, czempionat Starego Kontynentu odbywa się w czterech krajach z udziałem 24 reprezentacji. Po cztery najlepsze drużyny z czterech grup awansują do 1/8 finału. Zespoły występujące w Chorwacji przeniosą się do Belgradu i będą grać z ekipami z grupy A. Z kolei cztery najlepsze reprezentacje z Rumunii udadzą się do Płowdiw.

Mistrzostwa potrwają do 4 września. Tytuły broni Serbia.