Rafael Nadal odpadł w ćwierćfinale turnieju na trawiastych kortach Queens Clubu. Hiszpan przegrał ze swoim rodakiem Feliciano Lopezem 5:7, 4:6. To pierwsza porażka Nadala od dwóch miesięcy.

Na początku kwietnia Nadal przegrał w Miami z Andym Roddickiem. Potem w kolejnych 24 meczach schodził z kortu jako zwycięzca. W całym turnieju na kortach Rolanda Garrosa nie przegrał nawet seta. Po piątym triumfie na paryskich kortach Nadal przeniósł się do Anglii i zaczął przygotowania do startu w Wimbledonie.

W trzeciej rundzie turnieju w Queens Clubie pokonał Uzbeka Istomina, ale zaczął narzekać na ból kolana. Po jednym z setów musiał nawet skorzystać z pomocy lekarza. W ćwierćfinale okazało się, że Nadal nie jest w pełni zdrowy. Nie był w stanie nadążyć za potężnymi atakami Lopeza. Przegrał w dwóch setach i odpadł z turnieju.