Jari Huttunen i Mikko Lukka zwyciężyli w klasyfikacji generalnej Rajdu Śląska 2020. Załoga Hyundaia i20 R5 pokonała Grzegorza Grzyba i Michała Poradzisza (Skoda Fabia R5 Evo) o 7,3 sekundy. Na najniższym stopniu podium stanęli Tomasz Kasperczyk i Damian Syty (Volkswagen Polo R5). Do zwycięzców stracili ponad pół minuty Dla fińskiej załogi jest to drugie zwycięstwo w sezonie.

Sobotnią rywalizację bardzo dobrze rozpoczęła załoga Grzegorz Grzyb i  Michał Poradzisz. Dwukrotny mistrz Polski był najszybszy na 1 OS-ie Miedźna. O 1,6 sek. wyprzedził on Marcina Słobodzina i Robert Hundlę. Za nimi uplasowali się Finowie liderujący w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski Jari Huttunen i Mikka Lukka. Problemy z samochodem na 1 OS-ie miał Kacper Wróblewski, który uplasował się na 7-mym miejscu.

Drugi OS należał już jednak do Finów. Na mecie rozrywanego w Jastrzębiu-Zdroju odcinka wyprzedzili oni Łukasza Byśkiniewicza i Zbigniewa Cieślara, którzy świetnie zaprezentowali się na wczorajszym odcinku testowym. Huttunen po tym zwycięstwie objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej rajdu. Na drugie miejsce spadł Grzegorz Grzyb, który na tym odcinku wykręcił 3 czas. Problemy na tym odcinku specjalnym miał Marcin Słobodzian, który wjechał do rowu i z tego powodu stracił sporo czasu.

Na trzeciej próbie najszybszy okazał się Grzegorz Grzyb. Na mecie 3-go OS-u różnice był jednak niewielkie, bo dwukrotny mistrz Polski wyprzedził fińską załogę Huttunen/Lukka o niecałąsekundę. Trzeci czas wykręcił Tomasz Kasperczyk, który na najniższy stopień podium również w generalce.

Czwarty oes przyniósł zmianę lidera. Na pierwsze miejsce po powtórnie przejeżdżanym odcinku Miedźna wskoczyła załoga Grzyb/Poradzisz, która na mecie o ponad 4 sekundy wyprzedziła fiński duet Huttunen/Lukka. Znów trzeci czas wykręcił Tomasz Kasperczyk. Na półmetku rywalizacji różnice między Grzybem, a Huttunenem były niewielkie, bo dwukrotny mistrz Polski prowadził 0,5 sekundy. Trzeci Tomasz Kasperczyk tracił już ponad 14 sekund. Z powodu problemów z silnikiem odległe miejsce zajmował Kacper Wróblewski.

Rywalizację na drugiej pętli bardzo dobrze rozpoczął v-ce lider rajdu Jari Huttunen. Fin okazał się najszybszy na 5. odcinku specjalnym Jastrzębie-Zdrój. Prowadzący w Rajowych Samochodowych Mistrzostwach Polski był szybszy od Grzegorza Grzyba o ponad 4 sekundy i dzięki temu zwycięstwu objął prowadzenie w rajdzie. Dobrze zaprezentował się na tym OS-ie Marcin Słobodzian, który po problemach na pierwszej pętli wykręcił trzeci wynik. Czwarta była Załoga Kasperczyk/Syty, która obroniła 3. miejsce w generalce.

Na przedostatnim OS-ie rajdu znów świetnie zaprezentował się Fin. Pojechał bardzo dobrze znów finiszując jako pierwszy i wygrywając 3-ci sobotni odcinek. Niespodziankę sprawił Kacper Wróblewski, który po awarii na pierwszej pętli uzyskał drugi czas. Trzeci był Grzyb, który utrzymał drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Przed ostatnim OS-em dwukrotny mistrz Polski tracił jednak do Huttunena 6 sekund.

Fin nie dał sobie odebrać zwycięstwa na ostatnim OS-ie, a dodatkowo wygrał jeszcze ten odcinek i zdobył dodatkowe pięć punktów do klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Punktacja RSMP po Rajdzie Śląskim:

1. Huttunen/Lukka              69 pkt.
2. Grzyb/Poradzisz             55 pkt.

3. Byśkiniewicz/Cieślar      38 pkt.

4. Kotarba/Kotarba              34 pkt .

5. Kasperczyk/Syty               27 pkt.
5. Słobodzian/Hundla         27 pkt.

Opracowanie: