Andrzej Bargiel, 27-letni zakopiańczyk, jako pierwszy człowiek na świecie zjechał na nartach z ośmiotysięcznika Broad Peak w Karakorum - dowiedział się reporter RMF FM Maciej Pałahicki. Polak dokonał tego mimo fatalnych warunków atmosferycznych: huraganowego wiatru i obfitych opadów śniegu.

Bargiel wyruszył z obozu trzeciego o godzinie 3 w nocy lokalnego czasu (o północy czasu polskiego). Około godziny 11 czasu pakistańskiego (8 rano w Polsce) samotnie stanął na szczycie. Członkowie wszystkich pozostałych wypraw, którzy atakowali szczyt, wycofali się.

Zjazd na nartach z wierzchołka do bazy zajął mu łącznie 3 godziny, z godzinnym odpoczynkiem w obozie trzecim.

Bargiel jest jedynym wspinaczem, który stanął w tym roku na szczycie Broad Peak. Wszystkie wcześniejsze próby zakończyły się niepowodzeniem.

Zakopiańczyk jest kilkukrotnym mistrzem Polski i czołowym zawodnikiem w skialpinizmie na świecie. W 2010 roku pobił rekord świata w biegu na Elbrus, który do tej pory nie został pobity. 2 października 2013 roku został pierwszym Polakiem, który bez odpinania nart, zjechał ze szczytu ośmiotysięcznika do jego podstawy. W zeszłym roku ustanowił dwa rekordy świata na Manaslu.

(abs)