Po 13 latach został pobity rekord świata w biegu na 800 metrów. Kenijczyk David Rudisha pokonał ten dystans w 1 minutę 41 sekund i 9 setnych podczas lekkoatletycznego mityngu w Berlinie. To o dwie setne sekundy szybciej niż poprzedni rekord.

21-letni Rudisha w ubiegłym miesiącu zdobył tytuł mistrza Afryki na tym dystansie, czym zasygnalizował, że rywale będą musieli się z nim liczyć. To fantastyczne uczucie bycie najszybszym człowiekiem na świecie na dystansie 800 m. Nie spodziewałem się, że to będzie mój dzień. Jednak wcześniej ciężko trenowałem, a w trakcie biegu sprzyjała mi pogoda - powiedział Rudisha.

David jest synem Daniela Rudishy - członka kenijskiej sztafety 4x400 m, która w 1968 roku na igrzyskach olimpijskich w Meksyku zdobyła srebrny medal.

Poprzedni rekord wynosił 1.41,11 i został ustanowiony przez reprezentującego Danię Wilsona Kipketera 24 sierpnia 1997 roku w Kolonii.