Andrzej Kraśnicki został w sobotę ponownie wybrany prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Był jedynym kandydatem po tym, jak z kandydowania zrezygnował Ryszard Czarnecki.

Andrzej Kraśnicki został ponownie wybrany prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Podczas Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego w Warszawie w głosowaniu tajnym opowiedziało się za nim 137 delegatów, jeden wstrzymał się od głosu.

Kraśnicki funkcję tę pełni od 2010 roku. Zastąpił Piotra Nurowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Cztery lata temu również nie miał konkurenta.

Początkowo jego kontrkandydatem miał być europoseł Ryszard Czarnecki, ale podczas swojego wystąpienia przed głosowaniem zrezygnował z ubiegania się o to stanowisko.

Do sobotnich wyborów Kraśnicki, który pełni również kieruje Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce, został zgłoszony przez 33 organizacje sportowe, w tym 22 związki sportowe dyscyplin olimpijskich. Kandydaturę Czarneckiego wysunęła jedynie siatkarska centrala.

Ryszard Czarnecki ostatecznie zrezygnował jednak z kandydowania na prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Europoseł przedstawił swój program, którego jednym z najważniejszych punktów było powstanie Polskiego Funduszu Olimpijskiego, zapewniającego solidne i długotrwałe fundamenty finansowe dla ruchu olimpijskiego. Po swoim wystąpieniu zrezygnował z ubiegania się o funkcję.

Czarnecki mówił, że dzięki PFO ruch olimpijski będzie miał zapewnione długoterminowe, a nie tylko doraźne wpływy z budżetu państwa. To będzie miało szczególne znaczenie dla mniejszych związków sportowych, które dzięki temu będą mogły planować z wyprzedzeniem swoje działania.

Andrzej Kraśnicki urodził się 31 stycznia 1949 roku w Nidzicy

Ma żonę Annę oraz dwie córki - Magdalenę i Karolinę, które ukończyły studia magisterskie o profilu ekonomicznym.

Uprawiał lekkoatletykę oraz piłkę ręczną. Był graczem AZS Poznań, a w latach 1965-1967 członkiem reprezentacji Polski juniorów i młodzieżowców. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu (1971) i kilku szkół zarządzania biznesem. Jest także absolwentem MBA EuroForum w Londynie w 2000 r. Praktykę zawodową zdobył w Holandii. Posiada uprawnienia instruktora narciarstwa, ratownika wodnego i trenera piłki ręcznej.

1 stycznia 2003 roku objął stanowisko prezesa Polskiej Konfederacji Sportu, które zajmował do 2005 roku.

2 października 2016 roku Kraśnicki po raz czwarty został wybrany na funkcję prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Pełni ją nieprzerwanie od 15 stycznia 2006 roku.

Jego pasją obok sportu jest ochrona środowiska. W 2002 roku otrzymał tytuł "Mecenasa Polskiej Ekologii" nadany przez jury Konkursu "Przyjaźni Środowisku", organizowanego pod patronatem prezydenta RP.

(mal/łł)