20-letnia Miss USA Olivia Culpo zwyciężyła w Las Vegas w wyborach Miss Universe. Było to pierwsze od 15 lat zwycięstwo Amerykanki w tym prestiżowym konkursie piękności. Zgodnie z werdyktem 10-osobowego jury, tytuły wicemiss zdobyły Miss Filipin Janine Tugonon i Miss Wenezueli Irene Sofia Esser Quintero.

Culpo, brunetka z Rhode Island, pokonała 89 uczestniczek konkursu z całego świata, w tym Miss Polonię 2011 Marcelinę Zawadzką. Przez najbliższy rok będzie podróżować po całym świecie, reprezentując organizatorów konkursu i wybraną przez siebie organizację charytatywną.

Tegoroczny konkurs transmitowany był przez amerykańskie sieci telewizyjne z hotelu i kasyna Planet Hollywood w Las Vegas. Ocenia się, że w telewizji i internecie obejrzało go około miliarda widzów w 190 krajach.

Uczestniczki konkursu i publiczność uczcili minutą ciszy pamięć 20 dzieci i 6 dorosłych zamordowanych w ostatni piątek w masakrze w Newtown, w stanie Connecticut.

Pierwszy konkurs piękności Miss Universe odbył się w Long Beach, w Kalifornii w 1952 roku. Pomimo ciągłej rywalizacji z konkursem Miss World, to Miss Universe zachowuje pozycję najbardziej prestiżowego konkursu piękności w wielu krajach, a zwłaszcza w Ameryce Północnej i Południowej. Obecnie właścicielami praw do konkursu są znany biznesmen i miliarder Donald Trump i sieć telewizyjna NBC.