Samiec pandy małej o imieniu Bernie zamieszkał we wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym. Urodził się niemal rok temu w Fota Wildlife Park niedaleko Cork w Irlandii. Urokliwy zwierzak dzieli wybieg z samicą tego gatunku, pięcioletnią Lian. Waży ponad pięć kilogramów i - jak podkreślają pracownicy zoo - jest duży, jak na swój wiek.

Pracownicy ogrodu poinformowali, że nowy mieszkaniec zoo jest niezwykle żywiołowy i wyraźnie zadowolony z przybycia do Polski

Z transportera nie tyle wyszedł, co wyskoczył na swój nowy wybieg i odważnie eksplorował jego zakamarki. Był w każdej budce, zajrzał pod każdą gałąź i wszedł wysoko w korony drzew - napisano w mediach społecznościowych. W sieci zamieszczono także urzekający filmik, który pokazuje pierwszą reakcję ssaka na nowe otoczenie. 

Pandy małe, inaczej pandy czerwone lub pandki rude zamieszkują tereny górskie południowych Chin, północno-wschodnich Indii, Mjanmy i Nepalu. Gatunek jest zagrożony wyginięciem, a główną przyczyną spadku dzikiej populacji tego ssaka jest wycinka lasów.

W ubiegłym roku we wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym zdechły dwie pandy małe. Samica Livi miała nieco ponad rok, została sprowadzona w połowie 2023 roku z Niemiec. Starszy osobnik, Rufus, dożył wieku niemal 9 lat. Wskazano wówczas, że zwierzęta padły z przyczyn naturalnych.