​Najpierw uczą się języków programowania, a potem dostają pracę w branży IT. Taki projekt kierowany do ukraińskich uchodźców wojennych jest realizowany we Wrocławiu. Nazwano go "Ty nowa, Ty nowy - dla Ukrainy odnowy".

Wdrażamy naszych uczestników, którzy ukończyli kurs do banków. Drugi etap to jest etap stażu, który jest - zaznaczam - płatnym stażem w połączeniu dalej z kursem trwającym kolejne 6 miesięcy. Po tym okresie dajemy gwarancję zatrudnienia mówi Filip Majchrowski, prezes zarządu spółki realizującej projekt.

Jest on skierowany do osób bez doświadczenia w zakresie programowania. By wziąć w nim udział, muszą one przejść przez proces rekrutacji. Co ciekawe - założenie jest takie, że jeśli uczestnicy wrócą do Ukrainy, będą mogli tam kontynuować podjęta w Polsce pracę.

Mój plan jest taki, że chciałabym po końcu wojny wrócić do Ukrainy. Bardzo ją lubię i moje miasto Kijów, w którym się urodziłam i bardzo tęsknię teraz za nim - podkreśla Julia, jedna z uczestniczek wrocławskiego projektu.

W pierwszej pilotażowej odsłonie projektu "Ty nowa, Ty nowy - dla Ukrainy odnowy" bierze udział 30 osób. Będą kolejne nabory.