​W Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca, obchodzonym 16 października, w akcji zorganizowanej przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu w ramach kampanii "Porusz serce", wzięły udział dziesiątki młodszych i starszych wrocławian - podała uczelnia.

Przedszkolaki fachowo przywracały krążenie misiom, a uczniowie kilkudziesięciu wrocławskich szkół wykonywali masaż serca, korzystając z fantomów. Podczas gdy młodzi działali w swoich placówkach, łącząc się on-line z Centrum Symulacji Medycznej UMW, na miejscu trwała resuscytacja na kilkunastu stanowiskach - napisano w komunikacie uczelni.

Ja podano, w akcji "Porusz serce" przy fantomach spotkali się przedstawiciele wrocławskich uczelni, Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Wojewódzką Policji, Pogotowia Ratunkowego, Straży Miejskiej Wrocławia.

Boimy się ratować komuś życie?

"W sytuacji nagłego zatrzymania krążenia, w tzw. łańcuchu przeżycia szalenie ważne jest pierwsze ogniwo. Może się nim stać każdy. Cieszy nas ogromny odzew, z jakim spotkała się kampania "Porusz serce" we Wrocławiu, a zwłaszcza fakt, że tak licznie włączyły się w nią placówki edukacyjne. W Polsce tylko w 50 proc. przypadków nagłego zatrzymania krążenia świadkowie podejmują resuscytację na miejscu zdarzenia. Wspólnie chcemy to zmienić i pokazać, że uratowanie komuś życia jest prostsze niż myślimy" - powiedział cytowany w komunikacie prodziekan Wydziału Lekarskiego UMW, dr hab. Robert Zymliński, prof. UMW.

Akcja odbyła się w ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, obchodzonego 16 października.