We wtorek, 15 sierpnia, w Warszawie odbędzie się wielka defilada z okazji święta Wojska Polskiego. Kierowcy i piesi muszą się liczyć ze sporymi utrudnieniami. Nieprzejezdna będzie Wisłostrada, a także ulice poprzeczne i trzy mosty na Wiśle. Autobusy pojadą po zmienionych trasach.

W poniedziałek, 14 sierpnia o godzinie 20 znowu zostanie zamknięta Wisłostrada. Powodem jest zaplanowana na wtorek defilada wojskowa. Otwarcie Wisłostrady nastąpi we wtorek, 15 sierpnia o godzinie 18.

Wisłostrada zamknięta będzie od mostu Skłodowskiej-Curie do ulicy Gagarina. Chodzi o obie jezdnie ulic Wybrzeże Gdyńskie, Wybrzeże Gdańskie, Wybrzeże Kościuszkowskie, Wioślarska i Solec, od mostu Skłodowskiej-Curie do mostu Łazienkowskiego.

Także kierowcy podróżujący DK7 (Gdańsk - Warszawa) mogą spodziewać się utrudnień na wjeździe do Warszawy a także w samej stolicy.

Dodatkowo nie będzie można zjechać łącznicami z S8 na Wisłostradę. Kierowcy będą mieli możliwość alternatywnej trasy przez węzeł S8 Modlińska z DK61 do Jabłonnej i DW630 do Nowego Dworu do DK7 - poinformowała rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA Małgorzata Tarnowska.

Połączenia z Wisłostradą nie będą miały: Trasa AK i most Grota-Roweckiego, aleja "Solidarności" i most Śląsko-Dąbrowski, most Poniatowskiego, a z ulicy Czerniakowskiej będzie można pojechać tylko na Trasę Łazienkowską w stronę centrum lub na most Łazienkowski.

Lista innych zamkniętych ulic

Oprócz Wisłostrady zamknięte zostaną: Gwiaździsta od ulicy Podleśnej do Wisłostrady; Krasińskiego od ulicy Czarnieckiego do Wisłostrady (z ulicy Gwiaździstej będzie można pojechać tylko w kierunku placu Wilsona); Krajewskiego od ulicy Dymińskiej do Wisłostrady; Zakroczymska i Jeziorańskiego od Szymanowskiej do Muzeum Katyńskiego; Wenedów od ulicy Zakroczymskiej do Wisłostrady; Sanguszki od ulicy Zakroczymskiej do Wisłostrady; Wodna i Steinkellera; Grodzka i Nowy Zjazd od alei "Solidarności" do Wisłostrady (zamknięty będzie także parking pod mostem pomiędzy ulicami Grodzką i Nowy Zjazd; Bednarska od ulicy Dobrej do Wisłostrady; 

Zamknięte będą także:Karowa od ulicy Browarnej do Wisłostrady; Lipowa od ulicy Browarnej do ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie; Dobra od ulicy Karowej do Lipowej; Wiślana i Gęsta od ulicy Browarnej do Dobrej; Wybrzeże Kościuszkowskie i Jaracza pomiędzy tunelem Wisłostrady a ulicą Dobrą; Zajęcza od mostu Świętokrzyskiego do ulicy Dobrej; Tamka od ulicy Dobrej do mostu Świętokrzyskiego; Ludna od ulicy Solec do Wisłostrady, Wilanowska od ulicy Czerniakowskiej do Wisłostrady; Górnośląska od ulicy Czerniakowskiej do Wisłostrady; Łazienkowska; Rozbrat, Myśliwiecka i Szwoleżerów od Górnośląskiej do Wisłostrady (możliwy będzie jedynie dojazd do posesji) oraz 29 Listopada, Suligowskiego, Nowosielecka i Hołówki przed Wisłostradą.

Dodatkowo wyłączone z ruchu będą ulice Mostowa i Boleść od ulicy Freta do Wisłostrady oraz ulica Bugaj.

Wyznaczono objazdy

Objazdy będą prowadzone ulicami Modlińską i Jagiellońską, a dalej Wybrzeżem Helskim, Wybrzeżem Szczecińskim i Wałem Miedzeszyńskim. 

Na lewym brzegu Wisły kierowcy jadący od strony Łomianek będą kierowani do ulicy Marymonckiej. Dalej mogą pojechać ulicami: Słowackiego, Mickiewicza, Andersa i Marszałkowską.

Natomiast w poniedziałek w godzinach 20.20 do 22.20 ulica Pułkowa będzie zamknięta dla ruchu pojazdów indywidualnych (nie dotyczy komunikacji miejskiej) od ulicy Wóycickiego. Ta ostatnia będzie stanowiła objazd zamknięcia.

Dodatkowo we wtorek, 15 sierpnia, w godzinach 14-15 zamknięte dla ruchu zostaną dwa mosty: Gdański i Śląsko-Dąbrowski.

Piesi i rowerzyści

Utrudnienia czekają także pieszych i cyklistów. W czasie uroczystości rowerzyści nie będą mogli korzystać z dróg rowerowych wzdłuż Wisłostrady – na odcinku od ulicy Krasińskiego do mostu Śląsko-Dąbrowskiego.

Zamknięte będą również przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe na węźle ulicy Krasińskiego z Wisłostradą. Przejechać rowerem przez Wisłostradę nie będzie można też na wysokości ulic Wenedów, Ludnej i Łazienkowskiej.

Dodatkowo 15 sierpnia w godzinach 8-15 zamknięty dla pieszych i rowerzystów będzie dolny poziom mostu Gdańskiego. W tym czasie na moście nie będą zatrzymywały się również tramwaje. 

We wtorek w godzinach 13-16 zamknięty dla niezmotoryzowanych będzie także most Śląsko-Dąbrowski, a od godziny 12.30 do momentu oddania salutu armatniego nie będzie można przejść bulwarami nad Wisłą na wysokości Starówki.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Wtorkowe uroczystości wpłyną także na kursowanie komunikacji miejskiej. W czasie zamknięcia mostów Gdańskiego i Śląsko-Dąbrowskiego, czyli we wtorek, 15 sierpnia w godzinach 14-15 cztery linie autobusowe: 100, 160, 190, 409 i 500 będą musiały zmienić swoje trasy. 

Jeśli zamknięty zostanie ruch na mostach (taką decyzję mogą podjąć odpowiednie służby), to tramwaje linii: 1, 4, 6, 20, 23, 26, 28, 73, 78, 79, T będą kursowały w pętlach po obu stronach Wisły.

Na czas organizacji uroczystości, czyli od godziny 20 w poniedziałek do 18 kolejnego dnia objazdami trasami objazdowymi będą kursowały linie: 100, 106, 107, 108, 114, 118, 127, 141, 159, 162, 166, 167, 171, 185, 187, 517, N16, N33, N83.

W trakcie uroczystości na placu Piłsudskiego, czyli w godzinach 10-14, trasami objazdowymi pojadą autobusy linii: 100, 111, 116, 180, 503, 128, 175, 178, 518, 222.