Prawie pół tysiąca osób wzięło udział w Biegu po Nowe Życie w warszawskim Wilanowie. Za nami 23 edycja wydarzenia, które jest największą w Polsce inicjatywą promującą przeszczepy narządów.

W tegorocznym Biegu po Nowe Życie uczestniczyli lekarze, koordynatorzy transplantacyjni, a także m.in. wybitni aktorzy, sportowcy i muzycy.

Jak powiedział Arkadiusz Pilarz, dyrektor wydarzenia, "liczba startujących sztafet przekroczyła 90". Sztafety prowadzili między innymi: Przemysław Saleta, Michał Mikołajczak, Kamila Kamińska, Jarosław Boberek, Lucyna Malec, Edyta Zając, Krzysztof Wach, Piotr Gruszka, Viola Piekut, Jolanta Fraszyńska i Marcin Korcz.

Reporter RMF FM Michał Dobrołowicz rozmawiał z jednym z zaangażowanych w promowanie idei transplantologii, znanym sportowcem Przemysławem Saletą. Jestem współtwórcą tego Biegu, więc biegnę od samego początku. Każdy jest troszeczkę inny. Im więcej się mówi na ten temat, im bardziej się przybliża temat transplantologii, tym szybciej zmienia się świadomość społeczeństwa - powiedział Przemysław Saleta.

Jeden z uczestników Biegu dodał, że "atmosfera jest bardzo rodzinna". Wszyscy jesteśmy jedną, wielką rodziną po przeszczepach. Jest bardzo ciepło i przyjemnie - dodał.

Po raz pierwszy w Warszawie do sztafet została włączona młodzież ze szkół reprezentujących 18 dzielnic stolicy.

O Biegu po Nowe Życie

23. Bieg po Nowe Życie to największa polska inicjatywa społeczna promująca świadome dawstwo narządów do przeszczepień i przybliżająca społeczeństwu ideę transplantacji jako skutecznej metody leczenia.

Uczestnicy Biegu po Nowe Życie w sobotę staną na starcie marszu nordic walking i przemaszerują na symbolicznym dystansie 1 km alejkami Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Mimo, że za nami już 22 Biegi po Nowe Życie zliczając edycje warszawskie i wiślańskie edukacja jest ciągle potrzebna - nasze zadanie to promować i edukować, dawać nadzieję tym, którzy są przed przeszczepieniem pokazując tych, którzy dostali drugie życie i wracają do aktywnego życia - mówił na początku września Arkadiusz Pilarz, dyrektor Biegu po Nowe Życie. Wszyscy razem dla dawstwa i transplantacji - my maszerujemy, Wy kibicując wspieracie - dodaje Pilarz.