Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest już w Warszawie - dowiedzieli się dziennikarze RMF FM. Zaczęła się długo trzymana w tajemnicy wizyta poprzedzająca szczyt NATO w Waszyngtonie.

W planach wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie jest najpierw spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem.

Ok. godz. 13:15 należy spodziewać się ich wspólnej konferencji prasowej.

Potem, ok. godz. 14:00, szef ukraińskiego państwa spotka się w Belwederze z prezydentem Andrzejem Dudą.

O czym politycy będą rozmawiać?

Jak ustalili dziennikarze RMF FM, Wołodymyr Zełenski ma podziękować polskim politykom za lata potężnego wsparcia ze strony naszego kraju.

Po drugie, ukraiński przywódca poinformuje Donalda Tuska i Andrzeja Dudę o sytuacji na froncie i opowie, jakie plany ma ukraińska armia.

Po trzecie, Warszawa i Kijów mają skoordynować swoje stanowiska przed jutrzejszym szczytem NATO w Waszyngtonie.

Do stolicy Ameryki leci Andrzej Duda z ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. Będzie tam także Wołodymyr Zełenski.

Wiadomo, że od przebiegu wojny na wschodzie zależy i nasze bezpieczeństwo, dlatego synchronizacja działań jest niezbędna. O tym politycy mają dziś rozmawiać.

Ukraiński prezydent ostatni raz z oficjalną wizytą w Polsce przebywał na początku kwietnia. Spotkał się wtedy m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą.

Opracowanie: