Zabezpieczanie ran postrzałowych i tamowanie krwi, również bez użycia profesjonalnego sprzętu - m.in. takie umiejętności zdobędą uczestnicy szkoleń na Mazowszu z udzielania pomocy medycznej w warunkach wojennych. Medycyna taktyczna, czyli opieka w warunkach działań militarnych, obejmuje specyficzne urazy, spowodowane m.in. odłamkami pocisków i ranami postrzałowymi. Na tego rodzaju szkolenia samorząd Mazowsza przeznaczył 100 tys. zł.

500 osób zostanie przeszkolonych na Mazowszu z tzw. medycyny taktycznej, czyli opieki medycznej w warunkach działań militarnych.

Zatamowanie i ewakuacja

200 medyków i 300 mieszkańców, również z Ukrainy, nauczy się zabezpieczania amputowanych kończyn i ran postrzałowych, zabezpieczania dróg oddechowych i tamowanie krwi. Najważniejsze jest zatamowanie krwawienia i szybka ewakuacja pacjenta do miejsca, w którym będzie mu udzielana pomoc.

Szczegóły wyjaśnia prof. Łukasz Szarpak z Polskiego Towarzystwa Medycyny Katastrof:

Zdarzenia, które obejmuje medycyna taktyczna, są inne niż w typowym ratownictwie. To wybuchy, postrzały i obrażenia powstałe od odłamków. Medycy nie mają wątpliwości, że dziś to cenna wiedza - mówi Krystyna Dembińska-Krajewska, ratowniczka medyczna i pielęgniarka koordynująca zespoły ratownictwa medycznego:

Według statystyk medycyny taktycznej, 35 proc. zgonów przedszpitalnych powoduje niekontrolowany krwotok, a w 80 proc. przypadków są to krwawienia z kończyn.

Co to jest "MARCHE"?

Jak wyglądają czynności pierwszej pomocy w ramach medycyny taktycznej? Ratownicy muszą działać według tzw. protokołu MARCHE:

  • M jak massive bleedings (masywne krwotoki) - założenie opasek zaciskowych, których zadaniem będzie zahamowanie krwotoku zagrażającego bezpośrednio życiu;
  • A jak airway (oddech) - sprawdzenie oddechu przez 10 sekund;
  • R jak respiratory distress - rany klatki piersiowej - zabezpieczenie rany opatrunkami;
  • C jak circulation - tętno - jednocześnie na tętnicy szyjnej i promieniowej w okresie 10 sekund.
  • H jak hypothermia/head - hipotermia - zadbanie o komfort termiczny poszkodowanego oraz badanie głowy i szyi;
  • E jak everything else - inne czynności, na które nie było czasu wcześniej.