Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował o próbie podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie przy pomocy koktajlu Mołotowa. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. "Nie ma w Polsce miejsca na antysemityzm! Nie ma w Polsce miejsca na nienawiść!" - napisał na platformie X prezydent Andrzej Duda.

Komisarz Jacek Wiśniewski z Komendy Stołecznej Policji potwierdził w środę (1 maja), że policja przyjęła zgłoszenie dotyczące tej sprawy.

Radosław Sikorski: kto nam próbuje zakłócić rocznicę wstąpienia do UE?

O sprawie poinformował na platformie X Radosław Sikorski. Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych powołał się na Michaela Schudricha, naczelnego rabina Polski.

"Rabin Schudrich pisze, że ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków przy pomocy koktajlu Mołotowa. Dzięki Bogu nikt nie ucierpiał. Ciekawe, kto nam próbuje zakłócić rocznicę wstąpienia do UE. Może ci sami, którzy bazgrali gwiazdy Dawida w Paryżu?" - napisał w środę na platformie X minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sam Michael Schudrich zapowiedział na godz. 17 konferencję prasową przed synagogą.

Zdjęcia osmalonego fragmentu elewacji budynku opublikował na platformie X Ja’akow Liwne, ambasador Izraela w Polsce. "Takie skandaliczne ataki antysemickie nie mogą być dziś tolerowane. Trzeba znaleźć i ukarać sprawców" - napisał ambasador.

Policjanci, którzy pełnili w pobliżu służbę, ugasili ogień, nie dopuszczając do jego rozprzestrzenienia. Od kilku godzin mocno pracują nad ujęciem sprawcy - przekazał na platformie X wiceszef MSWiA Czesław Mroczek.

Terenu pilnuje 6 funkcjonariuszy. Policjanci nie chcieli powiedzieć, kto złożył zawiadomienie o rzuceniu butelki z łatwopalną cieczą ani czy teren synagogi jest monitorowany. Co jakiś czas pojawiają się turyści, bo to jedno z częściej odwiedzanych miejsc w Warszawie, ale policja informuje, że dzisiaj nie można tam wejść do środka - relacjonuje reporter RMF FM Michał Radkowski.

Reakcje prezydenta Dudy i ambasady USA

Do incydentu odniósł się prezydent Andrzej Duda, a także ambasada USA w Polsce

"Potępiam haniebny atak na Synagogę Nożyków w Warszawie. Nie ma w Polsce miejsca na antysemityzm! Nie ma w Polsce miejsca na nienawiść!" - napisał Andrzej Duda na platformie X.

"Misja USA w Polsce zdecydowanie potępia atak na Synagogę im. Nożyków w Warszawie. Jesteśmy solidarni z członkami Synagogi i całą społecznością żydowską w Polsce. Wspieramy wszystkich tych, którzy działają na rzecz zwalczania antysemityzmu" - czytamy w stanowisku ambasady opublikowanym na platformie X.

Atak potępił również ambasador Niemiec w Polsce Viktor Elbling.

Poseł KO Michał Szczerba próbę podpalenia synagogi nazwał "haniebnym atakiem". "Źli ludzie zaatakowali Synagogę Nożyków. Święte miejsce dla społeczności żydowskiej Warszawy. Miejsce pamięci naszego miasta. Ze wszystkimi ludźmi dobrej woli potępiam ten haniebny atak. Nie ma zgody na nienawiść, antysemityzm i zło! Każda i każdy ma prawo czuć się bezpiecznie!" - napisał Szczerba.

Konferencja prasowa przed synagogą

Podczas konferencji prasowej przed synagogą oświadczenia w tej sprawie wygłosili naczelny rabin Polski Michael Schudrich, ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski, doradca prezydenta Andrzeja Dudy Alvin Gajadhur oraz zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska. Wszyscy potępili atak.

Nie ma miejsca na antysemityzm, nie ma miejsca na nienawiść tutaj w Polsce - podkreślił Schudrich. Dodał, że synagoga położona jest niedaleko murów getta. Mur getta był budowany, by podzielić żydowską i nieżydowską część Warszawy, cały pomysł getta to było podzielić. Dlatego bardzo chciałbym podziękować wszystkim gościom, przyjaciołom, od strony prezydenta (Andrzeja) Dudy, Sejmu, prezydenta (Rafała) Trzaskowskiego, który powiedział bardzo jasno, że takie łobuzy nie podzielą nas nigdy - powiedział rabin.

Ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne oświadczył, że ci którzy starali się podpalić  synagogę Nożyków "starali się spalić relacje żydowsko-polskie". A nie możemy im pozwolić na skuteczność tego aktu - podkreślił. Dodał, że sprawcy muszą zostać ukarani.

Ambasador USA podkreślił, że Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie jest przeciwko antysemityzmowi. W imieniu prezydenta Joe Bidena zdecydowanie potępiam ten atak na synagogę Nożyków i ten akt antysemityzmu - podkreślił Brzeziński.

Jedyna przedwojenna synagoga

Synagoga im. Małżonków Nożyków (to oficjalna nazwa świątyni) przy ul. Twardej 6 jest jedyną zachowaną i działającą przedwojenną warszawską synagogą. Od 2008 roku budynek przechodzi remonty, m.in. wymieniono krycie dachu oraz naprawiono uszkodzoną konstrukcję drewnianą.

Synagoga została otwarta w 1902 r. Jej budowę, a także zakup działki (za około 257 tysięcy rubli) sfinansowali kupiec branży galanteryjnej Zalman Nożyk i jego żona Rywka.