Spektakl "Kim jest pan Schmitt?" wystawi w sobotę na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim Teatr Wybrzeże. Tragikomedia autorstwa francuskiego pisarza Sébastiena Thiéry'ego została wyreżyserowana przez Jana Hussakowskiego.

To jest szlachetna komedia - powiedziała w trakcie próby medialnej w Starej Aptece Teatru Wybrzeże, aktorka Monika Chomicka-Szymaniak. Ciekawe w tym tekście jest to, że zwyczajni ludzie są postawieni przed niezwykłymi, nadzwyczajnymi sytuacjami. I muszą sobie z nimi radzić - wyjaśniła.

"Kim jest pan Schmitt?" to absurdalna tragikomedia, której akcja wkracza w spokojne, mieszczańskie życie głównych bohaterów i zmusza ich do odnalezienia się w szalonej i niecodziennej sytuacji.

Pan Baran (Piotr Łukawski), wraz z żoną (Monika Chomicka-Szymaniak) starają się logicznie wyjaśnić to, co ich spotyka, jednocześnie piętrzą kolejne kłamstwa, żeby oddalić od siebie zagrożenie i wybrnąć z kolejnych absurdów.

Przedstawienie zaczyna się w mieszkaniu, w którym dzwoni telefon a właściciele nie mają telefonu - zdradza Chomicka-Szymaniak. I dodaje, że po tej scenie przed bohaterami pojawiają absurdalne zdarzenia.

Reżyser Jan Hussakowski podkreślił, że sięgnął po tekst Sébastiena Thiéry'ego ponieważ łączy on dwie sfery. W tej sztuce jak to mówią w teatrze, jest i straszno, i śmieszno - powiedział. Możemy się pośmiać ale śmiejemy się żeby coś zrozumieć: o sobie, społeczeństwie i kulturze, w której przyszło nam funkcjonować. Nie jest to jednak śmiech dla pustej zabawy - wyjaśnił Hussakowski.

Dodał, że przy pierwszej lekturze tekstu był zaskoczony tym, co autor wymyślił. My próbujemy coś dodać od siebie, żeby to było żyw,e ale jesteśmy wierni temu co Sébastien Thiéry napisał. Bawimy się tym - podkreślił reżyser.

W spektaklu prócz Moniki Chomickiej-Szymaniak i Piotra Łukawskiego występują Piotr Chys i Adam Turczyk. Dyrektor Teatru Wybrzeża Adam Orzechowski, przekazał w trakcie próby medialnej, że ponieważ aktor Piotr Chys zachorował, przez najbliższe spektakle będzie go zastępował reżyser Jan Hussakowski, które jest również dyplomowanym aktorem.

Za scenografię odpowiada Joanna Walisiak, za muzykę Tymoteusz Witczak.

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże. Pokaz przedpremierowy: dzień wcześniej w Starej Aptece. Kolejne spektakle zaplanowano na 9, 11, 12 sierpnia, 30 września, 1 i 2 października w Starej Aptece oraz 20 sierpnia na Scenie Letniej.