Powstanie nowa jednostka badawczo-edukacyjna w Trójmieście. Jej zadaniem będzie prowadzenie prac badawczych oraz rozwój przemysłu morskiego. Swoją siedzibę będzie miała w nieopodal Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku. Kompleks nazwano Centrum Offshore'u Uniwersytetu Morskiego. Będzie to nowa siedziba Instytutu Morskiego UMG i Centrum Energetyki Wiatrowej UMG.

Władze UMG mają wielkie oczekiwania wobec Centrum

Jak podała uczelnia, Centrum stanie się niezbędnym zapleczem badawczo-edukacyjnym dla krajowego sektora energetyki wiatrowej na morzu. W budynku znajdują się najwyższej klasy akredytowane laboratoria dostosowane do wymagań stawianych przez nowoczesną gospodarkę morską: geotechniczne, ekologiczne oraz elektroniczne.

Uczelnia będzie uczestniczyć w tworzeniu lokalnego, polskiego łańcucha dostaw dla branży offshore. Robimy wszystko, aby Centrum stało się zalążkiem wększego organizmu "Polskiej Doliny Offshore" - powiedział prof. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Rektor przypomniał, że od marca 2021 roku na uczelni prowadzone są pierwsze w Polsce i drugie na świecie studia Executive MBA dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Na czterech wydziałach uruchomione zostały studia pierwszego lub drugiego stopnia, studia podyplomowe oraz studia MBA, które mają kształcić przyszłe kadry zarządzające segmentem morskiej energetyki wiatrowej. Dostrzegliśmy, że między morzem a lądem jest niezagospodarowany obszar i to jest właśnie offshore - powiedział prof. Weintrit.

Rząd wspiera projekty Uczelni

Obecny na uroczystości otwarcia kompleksu był także wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka, który uważa, że morska energetyka wiatrowa jest prężnie rozwijającą się dziedziną. To strategiczny kierunek transformacji energetycznej, który wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju - dodał.

Zdaniem wiceministra, dzięki nowoczesnym certyfikowanym laboratoriom i dobrej kadrze Centrum stanie się wyjątkowym zapleczem badawczo edukacyjnym i umożliwi kształcenie wielu specjalistów i ekspertów tej branży, którzy będą posiadali unikalne umiejętności i międzynarodowe kwalifikacje.

Priorytetem ministerstwa infrastruktury są ciągłe starania o dalszy rozwój potencjału Uniwersytetu oraz wzmacnianie jego pozycji jako ośrodka, który jest ośrodkiem szkolącym przyszłe kadry, które będą nieocenianym wsparciem dla polskiej oraz światowej gospodarki morskiej - zapewnił.

Dodał, że branża offshore jest "jest to nowa dziedzina gospodarki morskiej, która jest wciąż odkrywana i stanowi wielką szansę". Jestem przekonany, że Centrum będzie stanowiło bardzo ważną rolę w realizacji założonych przedsięwzięć, zdobywaniu kompetencji kształcenia, odpowiedniego środowiska i ludzi, którzy dobrze znają się na swojej pracy - powiedział Marchewka.

Otwarcie Centrum to zwieńczenie wieloletniej inwestycji

Kompleks będzie mieścił się przy ul. Roberta de Plelo 20 w Gdańsku. Centrum będzie miało bezpośredni dostęp do Nabrzeża Wisłoujście, które zostało przebudowane przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk w 2020 roku.

Nabrzeże o łącznej długości 500 m, z czego 200 m stanowi nabrzeże przeładunkowe, umożliwi postój i obsługę statków badawczych, szkoleniowych oraz serwisowych, zarówno dla Uniwersytetu, jak i jego kontrahentów. Uczelnia podała, że jest to również miejsce lokalizacji odpowiednich instalacji oraz urządzeń niezbędnych dla funkcjonowania szkoleń i edukacji realizowanych na Uniwersytecie.

Są także zakłady i jednostki Instytutu Morskiego UMG, zlokalizowane dotychczas w różnych częściach Trójmiasta. W Centrum przewidziano również magazyn na urządzenia i sprzęt pomiarowy o łącznej powierzchni 440 m2 i wysokości 7,5 m oraz nowoczesną macierz dyskową o pojemności 1,0 PB, czyli miliona gigabajtów.

Budowa Centrum za blisko 64 miliony złotych rozpoczęła się w 2021 roku, natomiast pozwolenie na użytkowanie obiektu zostało uzyskane w listopadzie 2023 roku. Inwestycja została zrealizowana przy dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.