Jak poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w czwartek rano doszło do groźnego incydentu w powiecie malborskim (Pomorskie). Na skutek uderzenia fali dźwiękowej wygenerowanej przez MiG-29 doszło do uszkodzenia pokryć dachowych w kilku budynkach.

"W czwartek, 20 czerwca 2024 r., w okolicach wsi Szaleniec w powiecie malborskim doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29" - poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w serwisie X. 

Przekroczył prędkość dźwięku

Przed godziną 10:00 samolot MiG-29 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w trakcie wykonywania lotu szkolnego przekroczył prędkość dźwięku podczas lotu na wysokości około 1000 stóp (to około 300 m)

Na skutek uderzenia fali dźwiękowej doszło do uszkodzenia pokryć dachowych w kilku budynkach.

Na fotografiach opublikowanych na Facebooku przez strażaków z OSP w Starym Polu widać naruszone lub zerwane dachówki na domach we wsi Szaleniec.   

Mieszkańcy usłyszeli potężny huk, a potem zauważyli uszkodzone dachówki na dachach kilku budynków. Drobne elementy popękały albo zostały przesunięte. Mieszkańcy na pomoc wezwali m.in. strażaków, którzy usunęli uszkodzone dachówki - relacjonuje reporterka RMF FM Magdalena Grajnert. 

Wojsko poniesie koszty

"Zgodnie z obowiązującymi procedurami dalsze czynności prowadzi Placówka Żandarmerii Wojskowej w Malborku oraz Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Informujemy, jednocześnie że Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej pokryją wszelkie koszty związane z naprawą uszkodzonych budynków dochowując najwyższej staranności, aby przywrócić stan sprzed zdarzenia" - informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Żandarmeria Wojskowa oprócz samych ustaleń w zakresie zdarzenia będzie ustalać także zakres strat - powiedział reporterce RMF FM Maciej Kędzierski z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

22 Baza Lotnictwa Taktycznego im. gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego to jednostka lotnicza szczebla taktycznego Sił Powietrznych, swoją siedzibę ma w Malborku.

Drugi poważny incydent

Jak przypominają lokalne media, to już drugi poważny incydent incydent z udziałem samolotu MiG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. "22 maja w trakcie wykonywania lotu szkolnego doszło do utraty zbiornika paliwa. Zbiornik był pusty, spadł kilkaset metrów od zabudowań" - przypomina serwis malbork.aszemiasto.pl.