Podmiejskich pociągów w Zachodniopomorskiem ma być więcej. Od 10 marca, wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu PKP, częściej mają kursować pociągi na trasach Szczecin - Stargard, Szczecin - Goleniów i Szczecin - Gryfino. Na dodatkowe połączenia zrzucą się samorządy. Zgoda na przekazanie dotacji na ten cel w środę ma zostać udzielona przez Radę Miasta Szczecin.

W niedzielę, 10 marca, ma pojawić się 14 dodatkowych par pociągów. Dotyczy to trzech tras: Szczecin - Stargard, Szczecin - Goleniów oraz Szczecin - Gryfino. Na dwóch pierwszych pasażerowie zyskają po 4 pary pociągów, a na ostatnim - 6 par pociągów. Dodatkowe pociągi będą wpisane w obecną siatkę połączeń.

Rada Miasta Szczecin zdecyduje o dotacji celowej

Organizatorem przewozów aglomeracyjnych na trasach SKM będzie województwo zachodniopomorskie, a poszczególne gminy partnerskie mają przekazać na ten cel dotacje. Na zapewnienie dodatkowych połączeń w ramach uruchamiania Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej pieniądze wyłożą samorządy. Szczecin przekaże ponad 1,7 mln zł na dodatkowe połączenia na trasach SKM.

Zgoda na przekazanie dotacji celowej dla województwa zachodniopomorskiego musi jeszcze zostać udzielona przez Radę Miasta Szczecin. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się na nadzwyczajnej sesji, 7 marca.

O Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej

Przygotowania do utworzenia Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej zaczęły się przed dekadą. Od kilku lat trwa modernizacja dworców i przystanków. Przy stacjach kolejowych powstają parkingi samochodowe i dla rowerów. Równolegle podmiejskie trasy kolejowe są modernizowane przez PKP.

Czekamy jednocześnie na postępy w modernizacji torów za które odpowiada PKP. Dopiero po uruchomienie kierunku do Polic będziemy mieli SKM-kę w pełnej skali - napisał w mediach społecznościowych prezydent Szczecina Piotr Krzystek.